Špeciálne jednotky USA zabili lídra Islamského štátu abú Kurajšieho, oznámil Biden!

1575

Pri operácii amerických špeciálnych jednotiek v severozápadnej Sýrii bol v noci na dnešok zabitý líder teroristickej skupiny Islamský štát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Všetci Američania sa z operácie podľa neho vrátili v poriadku. Biden chce o akcii neskôr dnes prehovoriť k Američanom.

Podľa agentúr AfP a AP Kurajší počas americkej operácie odpáli bombu, ktorá zabila jeho samotného aj rodinu.

Informácie o počtoch obetí sa rôznia. Jeden z miestnych obyvateľov vypovedal, že pri útoku v provincii Idlib trvajúcom dve hodiny prišlo o život najmenej 12 ľudí. Ide o husto obývanú oblasť blízko hranice s Tureckom, kde žijú desaťtisíce Sýrčanov, ktorých z domova vyhnala občianska vojna. Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), ktorá sídli v Británii a konflikt v Sýrii monitoruje cez sieť svojich informátorov na mieste, uviedla, že o život prišlo najmenej deväť ľudí, vrátane dvoch detí a ženy. Podľa opozičnej sýrskej civilnej obrany, známej tiež ako Biele prilby, zahynulo pri ostreľovaní a následných stretoch najmenej 13 ľudí vrátane šiestich detí.

Islamský štát sa chváli skazou ruského airbusu, odpočuli ích rozviedky

Podľa svedkov pristálo blízko domu zahraničného džihádistu niekoľko vrtuľníkov a boli počuť výbuchy a streľba. Po útoku nad miestom zostali bližšie neurčené prieskumné lietadlá. Agentúra AFP s odkazom na svojich spravodajcov na mieste píše, že cieľom americkej operácie bol dvojposchodový dom obklopený stromami. Časť budovy bola podľa spravodajcov zničená a na mieste boli vidieť stopy krvi.

Islamský štát zabil 230 ľudí a ako ľudské štíty použili 8 000 rodín

Takzvaný Islamský štát od roku 2014 obsadzoval sever Iraku a Sýrie. V oboch krajinách bol porazený v roku 2017, respektíve 2019. Jeho pôvodného vodcu abú Bakra Bagdádího Američania v októbri 2019 zabili v Sýrii.