Šiitske zložky ľudových mobilizačných síl (PMF) nie sú nasadené do boja o sunnitský Mosul, ale majú bojovať západne od neho. V piatok ich hovorca Ahmad Asada povedal, že ofenzíva západne od Mosulu začne „za niekoľko dní alebo hodín“. Bude zameraná na mesto Tall Afar a oblasti blízko tureckej hranice. Tam žije podľa agentúry Reuters komunita irackých Turkménov, takže možno očakávať reakciu Ankary. V Tall Afare ale žili do roku 2014, kedy mesto obsadil IS, tiež šiiti.

Turecký minister zahraničných Mevlut Cavusoglu v stredu povedal, že v prípade útoku na Tall Afar Turecko zareaguje. Ankara má na severe Iraku svoje jednotky.

Prítomnosť šiitov na bojisku vyvoláva obavy z toho, že to vyprovokuje trenice medzi sunnitmi a šiitmi podobne ako za invázií, ktorá začala v roku 2003. Šiiti pomáhali irackej armáde oslobodzovať iné iracké mesta a podľa niektorých informácií sa pomstil na sunitských obyvateľov. OSN v júli oznámila, že má zoznam 640 sunnitských mužov a chlapcov, ktoré milície zajali vo Fallúdži.

Podľa predpokladov nasadí IS do boja o Mosul tisíce svojich bojovníkov. Hovorca Vysokého komisára OSN pre ľudské práva v piatok povedala, že IS uniesol desiatky tisíc žien, mužov a detí z oblastí u Mosule a využil ich ako ľudské štíty. V stredu skupina povraždila 232 ľudí, ktorí odmietli poslúchnuť rozkazy. Bolo medzi nimi 190 bývalých irackých vojakov, zvyšní boli civilisti.