Šestnásťročné dievča zomrelo pri „chromingu“! 

Je to nový trend medzi mladými Austrálčanmi 

2196

Anne Ryanová na začiatku februára objavila bezvládne telo svojej dcéry Brooke vo svojom dome, ktorý sa nachádza v austrálskom meste Broken Hill. Šestnásťročné dievča ležalo tvárou dole, pod sebou mala deodorant a v ruke držala utierku.

Talentovaná športovkyňa najskôr zomrela na infarkt, keď prevádzkovala takzvaný chroming. Ide o obdobu inhalovania prchavých látok, po ktorých jedinec cíti ľahké omámenie. Nebezpečný trend je obľúbený najmä medzi dospievajúcimi, informoval server The Mirror.

Anne Ryanová prehovorila o smrti svojej dcéry na Deň matiek, aby varovala ostatných rodičov pred nebezpečenstvom zneužívania inhalantov ich deťmi. „Prebúdzam sa a myslím na ňu, idem spať a myslím na ňu… Každý deň je pre mňa nočnou morou. Bola úžasnou dievčinou so zlatým srdcom. Veľmi mi teraz chýba,“ povedala pre miestne médiá. Brooke bojovala s psychickými úzkosťami, ktoré sa počas pandémie zhoršili.

Dievča bolo nadšenou športovkyňou. Trénovala za stredoškolský futbalový klub Greater Western Sydney Giants. Usporiadatelia miestnej futbalovej ligy sa preto rozhodli vzdať dievčaťu hold. Dospievajúce dievča sa chcelo v budúcnosti stať právničkou alebo fyzioterapeutkou.

Sfetovaný vojak ukradol obrnený transportér a preháňal s na ňom po meste, policajtom nedal šancu

Matka aj polícia sa domnievajú, že za smrť môže predávkovanie a náhla zástava srdca. Koroner však túto teóriu ešte nepotvrdil. Medzi varovné príznaky zneužívania inhalantov patria časté bolesti hlavy alebo škvrny na utierkach či uterákoch.

Starí Rimania jedli ryby, aby sa zfetovali

Pani Ryanová sa teraz snaží presadiť, aby boli rodičia a mladí ľudia poučení o rizikách inhalovania. Ďalej požaduje, aby na etiketách boli jasne uvedené riziká vdychovania aerosólov. Chroming sa vo vnútrozemskom meste Mount Isa stal takým problémom, že tri veľké obchodné domy umiestnili dezodoranty do uzamknutých vitrín.

Adiktologické centrum v Novom Južnom Walese medzi rokmi 2017 až 2020 zaznamenalo nárast prípadov otravy aerosólom. Teraz majú vyše sto hlásení ročne. Približne polovica hovorov sa týkala detí do 11 rokov.

Bezdomovec prišiel o väčšinu svojej tváre aj oči, keď mu ich zjedol nahý feťák! A ako napadnutý žije dnes?