Starí Rimania jedli ryby, aby sa zfetovali

1887

Sarpa Salpa alebo po slovensky očnatec obyčajný je druh ryby, ktorý bol veľmi vyhľadávaný starovekými Rimanmi, ale aj Arabmi. Tí jej hovorili ryba, ktorá prináša sny. Ľudia ju jedli nie kvôli jej chuti, ale kvôli jej účinkom podobným LSD.

Rimania v staroveku očnatce piekli alebo upravovali na rôzne spôsoby vo veľkom množstve. Práve počet bol dôležitý, pretože očnatec sám o sebe halucinogénny nijako nie je. Môžete týchto rýb zjesť celý tanier a nič sa vám nestane. Alebo zjete naopak len jedného a halucinogénne účinky sa dostavia. Je to kvôli tomu, že ryba musí zožrať určitý druh riasy, ktorý v tele vyvoláva oné účinky. Niektoré ryby ho jedia, iné nie.

Hovorí sa tiež, že halucinogénne látky sú obsiahnuté iba v hlave ryby, iné zdroje zase uvádzajú, že ryba je halucinogénna len určitú časť roka. Ani vedci nie sú príliš múdri z toho, ako vlastne celá vec s očnatcami funguje. Práve preto ich Rimania lovili vo veľkých množstvách, pretože sa snažili zvýšiť pravdepodobnosť, že zjedia toho pravého. Ostatne očnatce ľudia kvôli halucinogénnym účinkom jedia aj dnes. Napríklad v roku 1994 bol hospitalizovaný istý muž na Francúzskej riviére, ktorý mal silné halucinácie po tom, čo si upiekol jedného jediného očnatca.

Pečené sladké zemiaky s tuniakom a červenou cibuľkou