Severný Cyprus zrušil tresty za sex medzi mužmi, ako posledný v Európe

1191

Severocyperská turecká republika bola doteraz posledným miestom v Európe, kde sa na sex medzi dvoma mužmi pozeralo ako na trestný čin.

Zákonodarca Bogus Derya agentúre Reuters povedal, že okrem legalizácie milostných vzťahov medzi mužmi prijal parlament v trestnom zákonníku aj rad ďalších zmien. Tie podľa Derya umožnia lepšiu ochranu ľudských práv. Novelu v utorok prijal jednokomorový parlament, Severocyperskej prezident Dervis Eroglu by ho mal podpísať do pätnástich dní.

Zmena severocyperského trestného zákonníka uvoľní ruky mužom, pre ženy však prakticky nič neznamená. O lesbách sa totiž dokument vôbec nezmieňoval, nežné pohlavie tak malo v sexuálnom živote slobodu aj pred novelou.

Prísna legislatíva v oblasti práv sexuálnych menšín nebola žiadnym výmyslom Turkov, na ostrove pretrvávala ešte z doby, kedy bol Cyprus britskou kolóniou.

Grécka časť ostrova citlivé paragrafy zrušila v roku 1998 ako jeden z krokov, ktoré vyžadovala Európska únia v rámci prístupových rozhovorov. V tureckej časti ostrova skončili posledný homosexuáli za mrežami v roku 2011.