Stopa dinosaura veľká ako človek

1467

Vedci našli na severozápadnom pobreží Austrálie odtlačky stôp 21 druhov dinosaurov. Niektoré z nich sú až 140 miliónov rokov staré, informovala agentúra AFP. Bola tu nájdená aj najväčšia stopa dinosaura na svete – odtlačok nohy sauropoda meria 1,7 metra.

Pôvodne tomuto „Jurskému parku“ hrozil zánik kvôli spracovanie zemného plynu. Vďaka výskumu však bolo miesto vyhlásené národným dedičstvom.
Steve Salisbury z Queenlandské univerzity prehlásil, že sa jedná o najpestrejšia súbor dinosaurích stôp na celej planéte. „Nemá vo svete obdobu,“ povedal. „Ide o veľmi dôležité náleziská, je to stopa nevtáčích dinosaurov na západe kontinentu a jediný zdroj toho, čo vieme o dinosaurie faune v prvej polovici spodnej kriedy, teda pred zhruba 146 až 73 miliónmi rokov,“ doplnil.


Identifikovali 21 typov odtlačkov zastupujúci štyri hlavné skupiny dinosaurov. „Našli sme päť typov stôp dravých dinosaurov, najmenej šesť typov odtlačkov bylinožravých sauropodov s dlhým krkom, štyri typy stop bylinožravých dvojnohých ornitopodů a šesť typov stôp takzvaných obrnených dinosaurov,“ spresnil Steve Salisbury.

Národné dedičstvo

Stopám hrozila skaza, pretože oblasť si v roku 2008 vyhliadla Západoaustrálska vláda ako miesto vhodné na spracovanie plynu. Akonáhle sa to dozvedeli domorodí správcovi lokality, spojili sa s paleontológov, aby stopy – domorodé komunite známa už po tisíce rokov – preskúmali. Dinosaurie stopy figurujú aj v domorodom „piesňovom cykle“, vďaka ktorému sa z generácie na generáciu odovzdávajú príbehy, rituály, pravidlá a zákony.
V roku 2011 bolo miesto vyhlásené národným dedičstvom a od obrieho projektu spracovanie plynu na tejto lokalite sa upustilo.