Takmer polovica Nemcov chce nosiť rúška aj po odznení pandémie, ukázal prieskum. A čo vy?

816

Takmer polovica obyvateľov Nemecka chce aj po pandémiu covidu-19 nosiť rúško chrániaci pred nákazlivými chorobami. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu inštitútu Civey pre regionálny denník Augsburger Allgemeine.

Pre nosenie ochrany dýchacích ciest aj po terajšej pandémii sa vyslovilo 44,7 percenta opýtaných, zatiaľ čo 41,9 percenta by najradšej túto ochrannú pomôcku navždy odložilo. Zvyšok respondentov na otázku nemal jasnú odpoveď.

Vďaka opatreniam proti covidu-19 ako nosenie rúšok, dodržiavanie rozstupov alebo časté umývanie rúk klesol aj počet prípadov iných infekčných chorôb. Ústup bol zaznamenaný hlavne u tých nákazlivých chorôb, ktoré sa rovnako ako koronavírus prenášajú kvapôčkami. V minulom roku sa napríklad vyskytla len tretina prípadov nákazy norovírusom ako v roku 2019 a chrípková sezóna 2020/2021 sa takmer nekonala. Už v roku 2020 chrípková sezóna predčasne skončila, čo experti pripisujú opatreniam proti covidu-19.

Smrť v priamom prenose! Herec Štefan Kožka nahral tesne pred smrťou video, v ktorom opisoval ťažký priebeh Covidu-19

V postoji k noseniu rúšok sú v Nemecku rozdiely medzi stúpencami jednotlivých politických strán. Osem z desiatich voličov pravicovo populistickej Alternatívy pre Nemecko (AFD) a dve tretiny prívržencov liberálne FDP sa chcú rúšok zbaviť. Voliči sociálnych demokratov (SPD) a Zelených to vidia inak. „Rúškari“ sú medzi nimi v tesnej väčšine. Títo ľudia chcú pokrývku úst a nosa nasadiť napríklad v chrípkovej sezóne.

Lekárka opísala obraz skazy v Peru! Hrozba novej mutácie a doktori na kraji síl!

Svoju úlohu tu zohráva aj vek. Napríklad medzi respondentmi staršími 65 rokov bolo podľa prieskumu Civey 54,1 percenta pre rúška i po pandémii. Vo vekovej skupine 18 až 29 rokov bolo naopak 50,5 percenta proti tomu, aby sa aj v budúcnosti rúška stali súčasťou všedného dňa. Rozdiely sú aj medzi pohlaviami. Kým rúško aj po pandémii vníma pozitívne 41,2 percent mužov, medzi ženami činí podpora ochrany 48,2 percent. Medzi mužmi bežné nosenie rúšok aj po pandémiu vyslovene odmieta 46,7 percent mužov a 37,3 percent žien.