Spravodlivosti trvalo 27 rokov kým chytila Waldemara! Rozsudku za vraždu ale neunikol

630

Poľský súd poslal na 25 rokov do väzenia päťdesiattriročného Waldemara B. za vraždu dvadsaťročnej ženy, ktorú spáchal pred 27 rokmi. Smrť Zyty Michalskej vyriešili iba pred pol rokom policajti z poznanského oddelenia Archív X, teda policajný tím, ktorý sa zaoberá nevyriešenými prípadmi, píše denník Gazeta Wyborcza. Odsúdený sa k zločinu priznal, vraždiť vraj nechcel. Jeho obhajca oznámil, že sa proti verdiktu odvolá.

Zyta Michalská zmizla 3. apríla 1994 po tom, čo odišla z domu. Svedkovia ju naposledy videli kráčať k miestnemu lesu. O deň neskôr ju našla jej matka, telo ležalo 800 metrov od domova. Pitva preukázala, že príčinou smrti bolo udusenie pieskom a lístím, ktoré sa dostali do ženinej priedušnice, zatiaľ čo ju niekto ťahal hlbšie do lesa, popísal server televízia TVN24.

Z manžela detskej psychologičky sa vykľul sériový vrah! Medzi obeťami je dievčatko aj starenka!

Na tele zavraždenej ženy boli tiež zranenia, ktoré podľa prokuratúry vyplývali z toho, že sa ju páchateľ snažil prinútiť k pohlavnému styku. Vrah ju tiež niekoľkokrát udrel kameňom do hlavy. Polícia ho však nedopadla a po nejakej dobe vyšetrovania zastavila.

 Nevyriešené  prípady 

Prípad však vlani znovu otvoril tím policajtov z Archívu X. Tí sa skrze médiá obrátili na obyvateľa, ktorí by mohli mať k vražde akékoľvek informácie. Vytipovali potom 40 podozrivých mužov. Alibi na dobu zločinu nemal iba jeden z nich – Waldemar B. Ten pochádza z rovnakej obce ako Zyta Michalská, teda z dediny Mikoszewo vo Veľkopoľskom vojvodstve, a počas pôvodného vyšetrovania medzi podozrivými nefiguroval. Teraz ho usvedčili testy DNA, píše Gazeta Wyborcza.

Potápači našli pílu, ktorou bola pravdepodobne rozrezaná novinárka († 30) v ponorke

Odsúdenému bolo v čase zločinu 26 rokov, neskôr založil rodinu, pracoval v miestnom podniku a nemal záznam v trestnom registri. Podľa poľských médií mal naopak povesť príkladného manžela a otca. Polícia ho však vlani zatkla a prokuratúra obvinila z vraždy a pokusu o znásilnenie Michalskej. Muž sa priznal iba k vražde, podotkol denník Gazeta Wyborcza.

Doživotie pre vraha molekulárnej biologičky!  Zabil som ju omylom, tvrdil súdu

Sudkyňa Renata Žurowská odmietla ako poľahčujúcu okolnosť fakt, že Waldemar B. žil 27 rokov bez priestupkov. Bol podľa nej len opatrný, pretože vedel, čo spáchal. Miernejšie výrok by podľa nej odmenil fakt, že sa mu viac než štvrť storočia darilo unikať spravodlivosti. „To nemožno akceptovať. Tento prípad má byť posolstvom, že nie je zločin bez trestu,“ vyhlásila a poslala ho do väzenia na 25 rokov. To je maximálny trest, ktorý mu mohla uložiť, pretože v čase vraždy poľské právo neobsahovalo doživotie a teraz sa už nevykonáva trest smrti, podotkla Gazeta Wyborcza. Obhajca sa snažil súd presvedčiť, že jeho klient nemal v úmysle vraždiť. Proti verdiktu sa chce odvolať.