Thomas Jefferson choval pred Bielym domom agresívneho barana, ktorý zabil malého chlapca

1463

Thomas Jefferson je jednou z najvýznamnejších postáv americkej histórie. Otec zakladateľ, autor Deklarácie nezávislosti, tretí prezident USA. Lenže mal tiež svojím spôsobom na svedomí život malého chlapca.

Thomas Jefferson (1743-1826) nebol len politík a vzdelanec, ale tiež obyčajný majiteľ pôdy a poľnohospodár. Pestoval na svojich pozemkoch obilie, zeleninu a tabak. Práve tabaková plantáž bola hlavným zdrojom jeho príjmov. Mal tiež veľa domácich i poľnohospodárskych zvierat. A na svoje poľnohospodárske korene nezabudol ani potom, čo sa stal prezidentom. Nezdráhal sa na trávniku pred Bielym domom pásť stádo asi 40 svojich oviec. Vec dovtedy úplne nevídaná.

Išlo o Shetlanské ovce, plemeno s vynikajúcou vlnou a chutným mäsom. Pýchou Jeffersonovho stáda bol statný baran. Bolo to podivné a veľmi agresívne zviera. Bol to čiastočne mutant, ktorý mal namiesto dvoch hneď štyri rohy. Napádal nimi všetkých okolo vrátane ľudí. Hájil si svoje teritórium naozaj nevyberaným a divokým spôsobom.

Nakoniec všetko dopadlo tragédiou. Malý chlapec prechádzal cez trávnik pred Bielym domom a baran ho divoko nabral na rohy. Chlapec skončil na šesť týždňov v nemocnici, pretože bol zle poranený. Iný chlapec už toľko šťastia nemal a baran ho svojimi štyrmi rohmi usmrtil.

Otázkou je, či prezident Jefferson o týchto incidentoch vedel. Pramene sa v tomto rôznia. Ale je nepochybné, že vedel, aké nebezpečné a divoké zviera páse úplne voľne pred svojím sídlom. Anna Maria Thortonová, Jeffersonova priateľka, si v poznámkach napísala, že prezident bol z správanie svojho barana veľmi smutný. Nakoniec bol nútený ho poslať na farmu do Monticello, kde bol zadržiavaný v izolácii od ostatných oviec i ľudí.

Ani to ale barana nezastavilo. V Monticello prerazil ohradu, vnikol medzi ostatné ovce a niekoľko ich zabil. Boli medzi nimi aj jeho vlastné jahňatá, ktoré splodil. Bolo jasné, že to zviera je doslova šialené. Jefferson nariadil barana utratiť.

Z dnešného pohľadu ide o neuveriteľné historikmi. Bezpečnostné opatrenia pred Bielym domom neumožňujú, aby si tam prezident choval ovce, aj keby náhodou chcel. A z hľadiska dnešných zákonov by zrejme musel prezident opustiť svoj úrad, ak by sa zistilo, že jeho zviera zabilo malého chlapca.

Jefferson ale nebol jediný, kto mal početne zvieratstvo okolo Bieleho domu. Theodore Roosevelt mal dokonca čosi ako malé zoo, Calvin Coolidge choval medvede, slony a ďalšie zvieratá. James Buchanan mal slona, ​​John Adams a Herbert Hoover chovali aligátorov. Okrem divokého Jeffersonovho barana ale žiadne zviera nikomu neublížilo.