Prežil nacistov, zabil ho bezdôvodne cestujúci v metre, ktorý sa ponáhľal

265

Dr. Kurt Salzinger bol mimoriadny človek. Ako malý chlapec prežil vyčíňanie nacistov, stal sa váženým mysliteľom a vedcom. Jeho život skončil bohužiaľ úplne zbytočne a banálne na stanici metra v New Yorku.

Bolo mu 89 rokov, keď Salzinger so svojou ženou prišiel na Penn Station v New Yorku. Obyčajná stanica metra, akých je v meste veľa. Pár vychádzal z podzemky, keď proti nim bežal muž, ktorý sa zjavne snažil dobehnúť vlak v metre. Vrazil silno do Salzingera, ktorý spadol na zem a udrel sa do hlavy. Muž sa na neho len kútikom oka pozrel a potom utekal ďalej do metra, ktoré nakoniec stihol a odišiel preč. Salzinger ale silno krvácal do mozgu. Hoci sa okolo neho zbehlo veľa ľudí a snažili sa mu pomôcť, zomrel nakoniec v nemocnici po tom, čo upadol do kómy.

Salzinger sa narodil vo Viedni v roku 1929. Keď v roku 1938 nacisti obsadili Rakúsko, Židov čakali zlé časy, a tak sa Salzingerovci rozhodli utiecť. Vydali sa na dvojročnú cestu do bezpečia. Putovali cez Transsibírsku magistrálu, potom loďou do Japonska, ktoré ale bolo spojencom nacistického Nemecka. Nalodili sa preto na loď do USA a zakotvili v Seattli. Nakoniec sa usadili v New Yorku, to bolo malému Kurtovi 12 rokov.

Najhľadanejší nacistický zločinec je mŕtvy, tvrdí izraelský historik

Hoci nemali moc peňazí a Kurt sotva poznal pár slov anglicky, dostal sa v priebehu dvoch rokov na strednú školu v Bronxe, čo bolo elitné gymnázium. Potom študoval na ďalších prestížnych vysokých školách. Bol mimoriadne nadaný a získal doktorát z psychológie. Jeho vedecká dráha bola veľmi plodná a úspešná, stal sa kapacitou vo svojom odbore. Dokonca bol menovaný prezidentom Americkej psychologickej asociácie. Napísal 12 kníh a 200 odborných článkov.

Golfista vystrelil diváčke oko na Ryder Cupe, najprv jej venoval rukavicu.

Jeho život skončil úplne zbytočne a banálne. „Prežil nacistov, ale neprežil Penn Station,“ povedala k tomu jeho žena. K mužovi, ktorý má na svedomí smrť jej manžela, vraj ale necíti nenávisť, len by chcela, aby si uvedomil, že kvôli svojej túžbe stihnúť vlak zabil iného človeka. Páchateľa sa však zatiaľ nepodarilo vypátrať.