Muž zjedol kvôli stávke slimáka, ochrnul a po ôsmich rokoch zomrel

1624

Veľmi tragicky skončila pre rugbistu Sama Ballardova jedna záhradná párty. Tá sa konala v roku 2010 a Ballard popíjal s kamarátmi, keď uzavrel bizarnu stávku – zje živého slimáka, ktorý práve liezol okolo. Ballard stávku vyhral a slimáka zjedol. Následne ochrnul, utrpel závažné poškodenie mozgu a tento rok nakoniec zomrel.

Paradoxne za smrť Ballarda vôbec nemôže slimák. Tých mohol Ballard zjesť teoreticky koľko chcel a maximálne by sa mu urobilo zle od žalúdka. Avšak spoločne so šnekom zjedol tiež parazita s latinským názvom Angiostrongylus cantonensis, patriaceho do rodiny škrkaviek. Ide o parazita, ktorý sa hojne vyskytuje v potkaních výkaloch.

Nákaza týmto parazitom vedie v niektorých prípadoch k meningitíde, môže sa dostaviť bolesť hlavy, nespavosť a ďalšie príznaky. Prekvapivo vraj má choroba lepší priebeh, keď sa vôbec nelieči a nechá sa jej prirodzený priebeh. V niektorých prípadoch má ale za následok ťažké poškodenie nervovej sústavy a s tým súvisiaca možnosť ochrnutia. A práve to sa stalo nebohému Ballard. Ten sa ešte stihol dostať do nemocnice, kde lekári správne diagnostikovali príčinu choroby, ale krátko na to upadol do kómy trvajúcej 420 dní. Keď sa z nej prebral, bol od krku dole ochrnutý, nemohol príliš dobre komunikovať a potreboval neustálu starostlivosť.

Okolo Ballarda sa potom strhol mediálny poprask po tom, čo tento rok vláda Austrálie zoškrtala na polovicu rozpočet na starostlivosť o takto postihnutého jedinca. Tlak médií a verejnosti nakoniec viedol k tomu, že vláda vrátila rozpočet na pôvodnú výšku, ale to Ballardovi už nepomohlo.

Záhadná smrť v dovolenkovom raji. Rodičov s deťmi našli mŕtvych v ich apartmáne!

Vedci sú si istí, že najlepší spôsob, ako sa infekcii vyhnúť, je nejesť slimáky, rozhodne nie surové alebo nedovarené. Ľudia by mali tiež poriadne umyť všetku zeleninu alebo ovocie, ktoré prišlo do kontaktu so slimáky, pretože hrozí riziko, že by sa mohli nakaziť podobne ako Ballard.

Namiesto vysnívanej dovolenky boj o život: súrodenci 14 hodín plávali v mori