Toyota prudko zvýšila zisk a chce prelomiť predaj 10 miliónov áut

576

Automobilka tiež potvrdila správu denníka Nikkei, že sa chce stať prvou automobilkou v histórii, ktorej ročná produkcia prekročí desať miliónov vozidiel.

Dobrým výsledkom firmy pomohol silný dopyt v Spojených štátoch a slabá domáca mena. Tržby spoločnosti v štvrťroku, ktorý skončil v júni, vzrástli o takmer 14 percent na zhruba 6,3 bilióna jenov. Celkový predaj však mierne klesol na 2,2 milióna vozidiel kvôli slabšiemu dopytu v Ázii a v Európe.

Firma v piatok zvýšila odhad prevádzkového zisku na celý finančný rok o takmer osem percent na 1,94 bilióna jenov. Uviedla tiež, že v tomto kalendárnom roku chce vyrobiť 10,1 milióna vozidiel, namiesto predtým predpokladaných 9,9 milióna.

Toyota vlani zvýšila celosvetový predaj takmer o štvrtinu na rekordných 9,75 milióna vozidiel. Vystriedala tak v čele svetového trhu svojho amerického konkurenta General Motors, ktorého predaj vzrástol asi o tri percentá na zhruba 9,3 milióna vozidiel.

Vedúcu pozíciu na trhu si Toyota udržala aj v tohtoročnom prvom polroku, hoci jej predaj medziročne klesol o 1,2 percenta na 4,91 milióna vozidiel.

Toyota automobilku GM na čele svetového predaja áut prvýkrát vystriedala už v roku 2008. General Motors bol do tej doby svetovým lídrom trhu zhruba 70 rokov. V roku 2011 získal tento americký výrobca prvenstvo dočasne späť, a však hlavne kvôli problémom Toyoty v dôsledku ničivého zemetrasenia v Japonsku a kvôli masívnemu sťahovanie jej áut do servisov.