Zaujímavým spôsobom sa rozhodli svoju mládežnícku akadémiu zafinancovať funkcionári tureckého klubu Gülspor z mesta Isparta. Predali niekoľko mladých hráčov, pričom za utŕžené peniaze kúpili kozy.

„Potrebujeme mať konštantný príjem,“ povedal prezident klubu Kenan Büyükleblebi CNN. „Nemáme sponzorov, pretože malé kluby nechce podporovať vláda ani žiaden mecenáš. Pritom potrebujeme peniaze pre deti, pre ich výchovu.“

 Najlepšie financovania  roka? 

Klub za osemnásť predaných hráčov získal 15 000 tureckých lír (približne 2 000 eur), ktoré obratom investoval do desať kôz. Funkcionári si pochvaľujú, že za prvú sezónu získajú predajom kozieho mlieka až 5000 tureckých lír (asi 700 eur).

„Navyše bude počet kôz každým rokom rastie. Očakávame, že po šiestich rokoch budeme mať 140 kôz, ktoré budú klubu zarábať,“ poznamenal na stretnutí s novinármi Büyükleblebi.

V tureckom tíme hrá len mládež, ktorá sa tu rozvíja, a následne speňažuje predajom oddielom z vyšších súťaží. Z týchto odchodov je fungovanie tímu financované, čo chce klub nákupom hospodárskych zvierat zmeniť a v budúcnosti byť sebestačný.

„Učíme chlapcov v oddiely disciplíne a morálke, čo sú hlavné úlohy všetkých klubov v okolí Isparta,“ chváli sa klubový prezident.

Nutnosť trvalého príjmu navyše klubový prezident zdôvodňuje potrebou financií na vysielanie tímov na rôzne futbalové turnaje.

V tomto roku oddiel moc peňazí z predaja kozieho mlieka nezarobí, však budúcnosť tohto odvážneho podnikateľského plánu vyzerá rozhodne zaujímavo.