Túto zimu za rekordný úhyn srnčej zvery môžu aj nedisciplinovaní psičkári 

V Českom Krkonošskom národnom parku umiera rekordné množstvo zveri

727

Drsná bilancia z Krkonošského národného parku. Ochranári sa stretávajú s nebývalým veľkým úhynom srnčej zveri. Často ide o uštvané alebo voľne pobiehajúcimi psami strhnuté zvieratá.

Nikdy v histórii toľko mŕtvych zvierat v KRNAP nemali, zrejme za to môže zvýšený počet návštevníkov sa svojimi neposlušnými miláčikmi.

„Doteraz nikdy sme v zimnom období neregistrovali toľko úhynov srnčej zveri ako tento rok,“ hovorí vedúci odboru starostlivosti o národné parky a námestník riaditeľa Václav Jansa. S problémom sa najčastejšie stretávajú v nižších častiach hôr a v blízkosti ľudských sídiel.

Podľa KRNAP sú úhyny divokej zveri spôsobené extrémnym vysilením zveri v dôsledku jej rušenia návštevníkmi hôr alebo štvaním voľne pobiehajúcimi psami. „V mnohých prípadoch potom je od psov srnčia zver aj potrhaná či priamo strhnutá a zabitá,“ uvádzajú. V súčasnej dobe strážcovia parku počítajú desiatky mŕtvych zvierat.

Malé srnča vydesil a prehnal niečí pes. Mláďatko potom umrelo bez pomoci v hlbokom snehu

Problémom môže byť väčší počet návštevníkov v teréne. „Stúpa počet ľudí, ktorí vyrážajú do hôr v neskorých popoludňajších, nočných či skorých ranných hodinách, teda v čase, kedy má príroda odpočívať a mať pokoj. Nakoniec ani tradičné lokality, kde zver hľadá pokoj, jej ho nezaručia,“ dodávajú. Na poľskej strane Krkonôš preto môžu návštevníci národný park navštíviť len od východu do západu slnka.

Pytliaci v Čade zabili za týždeň 89 slonov

„Chceme apelovať najmä na majiteľov psov, aby svojich miláčikov v prírode mali pod dohľadom, ideálne potom priamo na vodítku. Necvičený, voľne pobehujúci pes dokáže zver spoľahlivo uštvať. Rovnako tak apelujeme na návštevníkov hôr, aby nočný čas nechali prírode, ktorá si od ľudí tiež potrebuje oddýchnuť,“ hovorí Jansa.

Dôchodca zachraňuje nosorožce z JAR. Osemdesiat ich dopraví do Austrálie

Pre divokú zver sú neskoré zimné a jarnom mesiace kritické. Zver je vyčerpaná a na konci svojich síl. Na začiatku jari potom prichádza obdobie mláďat. V KRNAP evidujú na 800 kusov srnčej zveri, polovica medziročných prírastkov, teda asi 150 kusov, zahynie pod kolesami áut.