Dôchodca zachraňuje nosorožce z JAR. Osemdesiat ich dopraví do Austrálie

804

    Plánuje transportovať najmenej osemdesiat zvierat. S nákladmi na zložitú operáciu mu pomáhajú súkromný darcovia aj veľké firmy.

    Šesťdesiatosemročný Ray Dearlove bol kedysi dávno úspešným obchodníkom. Z Juhoafrickej republiky emigroval pred tridsiatimi rokmi. Za novú vlasť si zvolil ďalekú Austráliu. Na svoje africké korene však nezabudol. Vždy sa zaujímal o prírodu a osud kriticky ohrozených zvieracích druhov. V roku 2013 sa rozhodol, že svoje ochranárske chúťky zameria na záchranu nosorožcov.

    Jeho plány sú neskromné. Z Afriky chce na palube lietadiel prepraviť do Austrálie 80 nosorožcov, ktorí tak uniknú pred pytliakmi. Tí sa zaujímajú najmä o ich rohy, ktoré sú v Ázii ceneným tovarom pre svoje afrodiziakálne a liečivé účinky.

    Preprava jedného nosorožca podľa Dearlovea príde na 60 500 austrálskych dolárov (asi 40 tisíc eur). Osemdesiat nosorožcov má absolvovať letecký transport do jedenásť tisíc kilometrov vzdialeného, ​​neupresnenom safari parku v Austrálii. Dearlove neuviedol, kam presne chce zvieratá transportovať, kvôli bezpečnostným dôvodom.

    „Naším plánom je presunúť 80 nosorožcov počas nasledujúcich štyroch rokov. Chceli by sme tak založiť stádo pre budúce množenie,“ vysvetlil serveru The Guardian. Šesť nosorožcov má do Austrálie odcestovať už počas tohto roka. Celý projekt je financovaný z vreciek jednotlivých dobrodincov i veľkých firiem.

    Najväčším problémom je však samotný transport obrovských zvierat, ktorý naráža na prísnu legislatívu Juhoafrickej republiky a Austrálie. Nosorožce musia byť po prevoze umiestnene na dva mesiace do karantény v zoo v Sydney a až neskôr sa vydajú do safari parku. „Mrzí ma, že o tom všetkom vôbec musíme uvažovať. Keby totiž neexistovalo pytliactvo, nepotrebovali by sme žiadny takýto záchranný plán,“ myslí si Dearlove.