Ukrajina zajala ruských výsadkárov. Sme tu omylom, hájili sa

460

Ukrajinská tajná služba SBU v pondelok informovala o zadržaní desiatky ruských výsadkárov vo východoukrajinskej Doneckej oblasti. Ruskí vojaci vraj prekročili hranice omylom a pri zadržaní nekládli odpor, uviedli agentúry ITAR-TASS a Interfax s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany. 

Moskva doteraz popierala prítomnosť ruských vojakov na Ukrajine. SBU ale zverejnila na internete videozáznam z výsluchu zajatých príslušníkov 331. pluku 98. výsadkovej divízie, ukrajinské médiá tiež zverejnila ich fotografie.

Ruskí vojaci boli zadržaní so zbraňami a osobnými dokladmi. „Uvedenie vojaci sa skutočne zúčastnili hliadkovanie na rusko-ukrajinskej hranici, ktorú v nevytýčenom a neoznačenom úseku najpravdepodobnejšie náhodou prekročili. Pri zadržaní, nakoľko je známe, nekládli odpor,“ tvrdí ruské ministerstvo. Súčasne zdôraznilo, že aj ukrajinskí vojaci mnohokrát prekročili spoločnú hranicu, nech jednotlivo, tak v celých skupinách, a to aj so zbraňami a vojenskou technikou. Dohromady išlo o viac ako 500 vojakov. „Ale žiadny zbytočný rozruch sme kvôli tomu nerobili, proste sme na bezpečnom mieste vracali na ukrajinské územie všetkých, ktorí si to priali,“ dodal zdroj.

Obete konfliktu vo svetle protichodných správ

Ukrajinské vládne jednotky za posledných 24 hodín zabili a zranili takmer 250 ozbrojených separatistov a zničili množstvo vojenskej techniky, oznámila v utorok agentúra Interfax s odvolaním sa na armádne správy. Tvrdenie zatiaľ nebolo možné overiť u druhej strany.

Následky bojov o Ilovajsko

V obliehanej bašte separatistov, v Donecku, sa v noci na utorok stali obeťami paľby traja civilisti, oznámili miestne úrady. Ukrajinská agentúra Unian pripísala streľbu a obete separatistom, ruská ITAR-TASS ukrajinským vojakom.

„Straty protivníka za uplynulých 24 hodín činí 247 teroristov, dva tanky, osem obrnených vozidiel, dva raketomety Grad, štyri nákladné vozidlá a jedno delo,“ uviedlo tlačové stredisko ukrajinskej armády. O vlastných stratách sa nezmienilo, skôr však pripustilo, že v pondelňajších bojoch o Ilovajsk padol mimo iného veliteľ práporu Cherson, jednej z 25 jednotiek dobrovoľníkov bojujúcich po boku armády.

Vojaci sa podľa komuniké snaží vypátrať a zničiť prieskumníkov protivníka v obci Rodakovo a podnikajú útok v smere Komisarivka-Alčevsk. Armádne pozície sú naopak pod paľbou nepriateľa v okolí obcí Stilo a Hrabovo. Podľa odhadu OSN si konflikt na východe Ukrajiny vyžiadal viac ako 2100 ľudí a vyše 340.000 ľudí vyhnal z domovov. Kyjev v predchádzajúcich dňoch priznal stratu 722 vojakov od začiatku konfliktu, pričom ďalších 2625 bolo zranených.