Naozajstný horor si prežila Slovenka, ktorá odletela na dovolenku do Tanzánie. Turistka si užívala dňa na slnečnej pláži, keď ju štyria muži vtiahli do auta a vyhrážali sa jej smrťou! Podobný prípad sa stal aj dvoma Čechom, ktorých v obľúbenej turistickej krajine uniesli a požadovali výkupné.

V auguste roku 2017 odletela nemenovaná Slovenka so svojim kamarátom do Tanzánie, ktorá leží na východnom pobreží Afriky. Turisti tam mali v pláne stráviť pár dní a potom sa vydať do Zanzibaru. „V Tanzánii sme boli v auguste 2017. Plánovali sme cestovať na Zanzibar, avšak sme sa rozhodli najskôr stráviť pár dní v meste Dar es Salám a odtiaľ ísť na safari,“ povedala turistka pre slovenských web Topky.sk. Ovšem hneď na druhý deň sa dovolenka zmenila na peklo.

Dvojica sa rozhodla, že si oddýchnu na tamojšej pláži. „Približne druhý deň dovolenky nás na pláži v meste Dar es Salám zatiahli štyria muži do auta,“ prehovorila o dni hrôzy Slovenka. Muži po nich požadovali peniaze. „Povedali nám, že chcú všetky naše veci, inak nás zabijú. Súčasne si vyžiadali platobnej karty,“ uviedla. Trvalo niekoľko hodín, než ich prepustili zo zajatia. Vydesených turistov vozili po meste po bankomatoch a nútili ich, aby vybrali všetky svoje úspory. „Podotýkam, že banka nám peniaze nevrátila s odôvodnením, že sme nemali vyzradiť PIN. Čo je v situácii, keď vám niekto vyhráža, celkom smiešne, “ dodala Slovenka.

Päťročná albínka sa stala obeťou rituálnej vraždy. Únoscovia jej sťali hlavu

Turisti neváhali a ihneď sa rozhodli ísť na políciu, avšak u strážcov zákona sa pomôci nedočkali. „Orgány očividne nemali záujem to vôbec riešiť. Kontaktovali sme našu ambasádu, ktorá nám povedala, že v tomto prípade radšej na políciu nemáme ani chodiť. Žiadali sme ambasádu, aby nám pomohla s blokáciou ukradnutého telefónu, keď na ňu boli napojené aplikácie na mobilné bankovníctvo a podobne. Bohužiaľ nám oznámili, že nič pre nás nemôžu urobiť, keď máme cestovný pas, a podľa nich sme neboli v núdzovej situácii,“ dodala Slovenka, ktorá sa svojím kamarátom zostala v Tanzánii úplne bez pomoci.

To nie je jediný prípad, kedy boli zahraniční turisti napadnutí v tejto africkej krajine. V auguste sa do Tanzánie vydal aj Čech Luboš so svojou kamarátkou. „Dňa 29. 8. sme vyrazili s kamarátkou z Viedne na dovolenku do Afriky. Cesta bola v pohode a ďalší deň sme doleteli do Dar es Salám. Šli sme na autobus a mali sme sa dostať do prístavu, aby sme mohli na Zanzibar,“ uviedol Luboš pre TN.cz. Po prílete ich však prepadli, uniesli a okradli.

Najväčší únos Čechoslovákov v dejinách!

Vzali im peniaze v hotovosti, kreditné karty a požadovali výkupné. „Mali sme našťastie režim lietadlo, a tak im nešlo zavolať do Česka. Tvrdili sme im, že nemáme roaming. Keď sme už nič nemali a oni nemohli získať výkupné, tak nás našťastie pustili,“ dodal Ľuboš s tým, že sa potom hneď obrátili na české zastupiteľstvo v Tanzánii, kde im poskytli ubytovanie a pomoc.

„Deň pred nami sa to isté stalo dvom dievčatám z Česka, pred cca mesiacom sa stalo opäť to isté českému páru, avšak aj s výkupným, a tri mesiace naspäť došlo tiež k výkupnému za český pár, ale nechceli nám povedať, ako to dopadlo, pretože to nemalo šťastný koniec,“ uzavrel Ľuboš.

Tento krát uniesli únoscu syna prezidenta Michala Kováča

„V auguste sa odohrali dva takmer identické prípady, posledný podobný prípad v Tanzánii sa českým turistom stal tento rok v januári. V ostatných krajinách, ktoré spadajú do gescie zastupiteľského úradu v Nairobi (Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi), neboli za posledných 12 mesiacov zaznamenali prípady tohto druhu, kedy by obeťami boli slovenskí či českí občania,“ povedala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí ČR Zuzana Štíchová.