USA: Memphis čaká na veľkú vodu z Mississippi

175

Očakáva sa, že rieka v meste dosiahne kulminačný bod vo výške 14,63 metra. „Neexistuje dôvod na to, aby sme neverili našim hrádzam,“ povedal plukovník Vernie Reichling. Problémom však môže byť skutočnosť, že povodňová vlna ustupuje len veľmi pomaly a môže na hrádze tlačiť aj niekoľko týždňov.
V Memphise žije 920.000 obyvateľov. Pracovníci magistrátu strávili víkend tým, že chodili od domu k domu a upozorňovali ľudí, aby včas opustili svoje domovy. K niektorým domom sa úradníci vrátili viackrát.
Obyvatelia Memphisu opustili obydlia v nízko položených oblastiach už pred niekoľkými dňami. Hrozí, že hladina rieky Mississippi prekročí rekord 14,8 metra, ktorý dosiahla pri zničujúcej povodni v roku 1937.
Celkovo museli odísť ľudia z viac ako 1300 domov a približne 370 obyvateľov našlo prístrešie v stanoch. Kým však niektorých ľudí evakuovali, iní sa prišli pozrieť na stúpajúcu rieku, ktorá sa asi stala najväčšou atrakciou mesta.
Na obrovskú povodeň, možno najhoršiu za sto rokov, sa na Mississippi pripravujú státisíce ľudí – od Memphisu až po Louisianu.