Muž, ktorý v Paríži v utorok napadol kladivom policajta pred katedrálou Notre-Dame, bol jedným z najmenej predvídateľných teroristov. Pracoval ako novinár a v minulosti dostal cenu Európskej únie za informovanie o diskriminácii migrantov utekajúcich do Švédska, kde žil.

Podľa okolia bol skôr stúpencom západného štýlu života, než verným nasledovníkom teroristických ideálov.

Štyridsaťročný Farid Ikkan sa v utorok vynoril z davu turistov a s kladivom v ruke zvalil jedného zo strážnikov k zemi. „Toto je za Sýrii,“ kričal, než ho dvoma výstrelmi ďalší policajti zastavili a mohli privolať záchranku, aby ho ošetrila. Napadnutý dvadsaťdvaročný policajt vyviazol s ľahkým zranením.
Podľa zistení britských médií pracoval muž pochádzajúci z Alžírska vo Švédsku ako reportér. Za svoju prácu bol dokonca ocenený „Národná žurnalistickou cenou proti diskriminácii“, ktorú udeľuje EÚ.
Vyslúžil si ju reportážou o žiadateľoch o azyl, ktorým nemôže byť poskytnutá zdravotnícka starostlivosť a preto často končia na ubytovni pre ľudí bez domova. Detailne popísal, ako napriek tomu lekári migrantov ošetrujú, hoci to je proti pravidlám. „Je potešiteľné, že je venovaná pozornosť tak dôležitým témam ako je diskriminácia a ľudská rozmanitosť,“ povedal Ikhan na pôde EÚ v ďakovnej reči v roku 2009.

Vojak chalifátu

Podľa zdrojov blízkych vyšetrovania, citovaných agentúrou DPA, sa našlo video, na ktorom páchateľ hlása vernosť radikálnu organizáciu Islamský štát. Sám štyridsaťročný útočník tvrdil, že je „vojakom chalifátu“, čo je termín používaný pre samozvaný kalifát vyhlásený v júni 2014 islamskou republikou, oznámil agentúre AFP zdroj blízky vyšetrovaniu.

Vo Francúzsku, kde vládne už zhruba rok a pol výnimočný stav, ktorý umožňuje jednoduchšie sledovanie a stíhanie osôb podozrivých z islamského radikalizmu, sa teraz podľa miestnych médií rieši, prečo muž nebol v hľadáčiku tajných služieb.
Doterajšie vyšetrovanie tak naznačuje, že išlo o takzvaného „osamelého vlka“, ktorý sa predkladali svojmu okoliu.