Už aj u budhistických mníchov začína byť problém obezita. Je za tým sladká, tučná a nezdravá strava.

942

Tisíce budhistických mníchov denne chodí po Thajsku a dostávajú dary od veriacich. Sladké nápoje a priemyselne vyrábané koláče, ktorými sú obdarovávaní, spôsobujú, že sú často obézni. To sa stalo v spoločnosti tohto kráľovstva skutočným problémom, píše agentúra AFP.

„Než som prišiel sem a začal držať diétu, sotva som prešiel 100 metrov,“ hovorí Pipit Sarakitvinon, ktorý prišiel na prehliadku do nemocnice špecializujúcej sa na liečbu mníchov. Tých je v tejto prevažne budhistickej krajine s takmer 70 miliónmi obyvateľov viac ako 300 000.

Sarakitvinon sa raduje, že sa mu vďaka diéte, ktorú začal začiatkom roka, podarilo schudnúť zo 180 kilogramov na 150. Tradícia naturálnych milodarov pre mníchov je veľmi zakorenená nielen v Thajsku, ale aj v Barme alebo Kambodži, kde sú všade sochy bacuľatého Budhu.

Klasický milodar v podobe ryže sa však zmenil v košíky nezdravého jedla, chipsy a energetické nápoje. Od milodarov veriacich v tejto krajine, ktorá zažíva škandály okolo mníchov, ktorí si žijú na vysokej nohe alebo spreneverujú peniaze pre osobnú potrebu, nič neodradilo, lebo tento „dobrý skutok“ je považovaný za prísľub šťastia.

Vo veľkých mestách vrátane Bangkoku sú naďalej k videniu bosí mnísi kráčajúci po uliciach. Mnohí však dostávajú dary, bez toho aby prekročili prah svojho chrámu. A v supermarketoch sú týmto milodarom vyhradené celé regály.

„Ak jedia to, čo im darujeme, a sú spokojní, myslíme si, že to jedlo takisto dostanú naši drahí zosnulí,“ vysvetľuje Pračaksvič Lebnak, vysoký činiteľ na ministerstve zdravotníctva. „Niektorí ľudia mníchom dokonca dávajú cigarety,“ povzdychne si.

 Sladké a tučné  jedlá 

Príliš tučné, príliš sladké a slané milodary vedú k tomu, že sa u budhistických mníchov často vyskytuje cukrovka a vysoký krvný tlak. Obezita je však na postupe v celej thajskej spoločnosti. Podľa štúdie realizovanej tento rok na severovýchode Thajska, ktoré je v Ázii obezitou najviac zasiahnuté, bolo z 3500 hodnotených mníchov 15 percent obéznych.

Avšak univerzitný profesor Džongdžit Angkatavanič s odvolaním sa na iné štúdie uvádzajú, že u opýtaných mníchov dosahovala obezita 48 percent. Na vine sú sladké nápoje, ktoré mnísi hojne popíjajú, pretože popoludní nemajú dovolené jesť tuhú potravu.

 Piť len  vodu 

V nemocnici v Bangkoku, ktorá je určená pre mníchov, hlása veľký panel hneď pri vstupe, že „najlepší nápoj je voda“. Dočítame sa na ňom o najbežnejších sladkých nápojoch, ako je zelený čaj, limonády a energetické nápoje, a je tu uvedené, koľko lyžičiek cukru fľaša nápoja obsahuje.

Tetovanie Budhu uráža veriacich, povedali Britovi na Srí Lanke a vyhostili ho

Vlani v decembri zverejnila vládnuca vojenská junta akúsi Chartu zdravia mníchov, v ktorej ich nabáda, aby sa starali o svoje telo. A tiež v kláštoroch sa organizujú prednášky, ktorých cieľom je zmeniť stravovacie návyky mníchov.

Problém tkvie v tom, že podľa učenia Budhu majú mnísi prijať všetky milodary. Navyše v Thajsku mnísi nešportujú, uvádza Pchra Radžvoramuni, mních, ktorý sa podieľal na spísaní charty.

24-ročná Aileen cestuje po svete a mesačne si zarobí 6 tisíc eur na internete

„V takom prípade by mali cvičiť, meditovať pri chôdzi, ráno upratovať chrám, zametať podlahu,“ hovorí. Mních Pipit si z toho vzal ponaučenie. Viac chodia a snažia sa menej jesť. „Dnes venujem viac pozornosti tomu, čo mi ľudia darujú,“ uisťuje.

Thajsko: V krajine je populárna sexuálna lotéria, zasahuje proti nej polícia