Štyridsaťdvaročný Čech v Egypte zomrel v piatok po tom, čo na neho zaútočil žralok. Ide o muža, ktorý bol na dovolenke s rodinou v letovisku Marsá Alam. Muž aj z rodinou bol ubytovaný v hoteli Calimera Habiba Beach Resort. Pláž je tu teraz uzavretá.

Napadnutie českého otca dvoch detí v egyptskom letovisku Marsá Alam šokovalo aj miestnych obyvateľov. Starosta Atef Wagdy povedal, že muž bol napadnutý hneď po tom, čo skočil z hotelového móla do mora. Manželka bola priamym svedkom nešťastia útok videla a zrejme len vďaka tomu sama prežila.

Muž bol napadnutý hneď po tom, čo skočil z hotelového móla do mora.

„Bolo to na otvorenom mori, ku ktorému vedie mólo od hotela. Na konci toho móla dvojica šnorchlovala, rovnako ako väčšina iných hostí,“ priblížil tragickú udalosť Jan Papež, hovorca Asociácie cestovných kancelárií ČR. „Bol to jeden z veľkých žralokov, nie je jasné, či to bol veľký biely žralok,“ vyhlásil.

 Loď prevážajúca dobytok  zadržali 

Útok žraloka mal podľa Pápeža prísť nedlho potom, čo okolo pobrežia plávala loď prevážajúca dobytok. „Z takejto lodi bežne hádžu mŕtve kusy dobytka do mora, ak nejaký uhynie. A to za sebou láka rad predátorov. Aj preto sa mohol objaviť veľký žralok tak blízko pobrežia,“ zmienil Pápež.

Prípad vyšetruje miestna polícia, podľa egyptských médií roztrhané telo našiel jeden z pracovníkov hotela. Bez nohy a oboch paží.

Žralok v Egypte zabil surfistu

 Zomrel okamžite,  s prvým uhryznutím 

„Na toto vôbec nie sme zvyknutí. Prišli k nám dvaja vedci z Káhiry, ktorí preskúmajú, čo sa stalo,“ povedal starosta Atef Wagdy v rozhovore pre český web

Aká je teraz na mieste situácie?
Vydali sme zákaz pre šnorchlovanie a plavcov v danej oblasti, 15 kilometrov na sever a na juh od miesta. Turisti by si mali uvedomiť, že keď niekto pláva vo vode medzi 12. a 14. hodinou, slnko svieti priamo do mora. A keď niekto šnorchluje alebo pláva, ide z neho strieborná žiara, a to láka žralokov. A prichádzajú ho preskúmať a ovoňať. Nie pretože by chcel jesť, ale chcú to preskúmať. Miestni a potápači to vedia a turistom sa to snažíme hovoriť. Preto pre potápačov zákaz neplatí, nikdy sme žiadny útok na potápačov nemali. Máme v oblasti 17 rôznych druhov žralokov a len dvaja prichádzajú bližšie k pobrežiu.

Profesionálny surfer a milovník žralokov je po smrti! Jeho koníček ho dostal

Čo sa vlastne presne stalo a ako turista zomrel?
Obeť plávala, nešnorchlovala, nemala masku. Muž skočil z móla do vody a okamžite bol napadnutý. Dokonca jeho žena stála na móle a asi za ním plánovala skočiť. Ale žralok ho okamžite napadol, tak zostala na móle.

Zomrel ten muž okamžite? A kde bolo nájdené telo?
Telo bolo nájdené pred hotelom, nedoplávala na iné miesto. Bolo na miesto, kde prebehol útok. Zaplával len niekoľko metrov, najviac 10 až 15. Turista zomrel okamžite, s prvým uhryznutím. Žralok ho stiahol dole a trvalo nejakú dobu, než telo vyplávalo nahor.

Už viete, prečo ten útok prebehol?
Máme tu dvoch profesorov z Káhiry, ktorí sa špecializujú na správanie žralokov. Prišli do Marsa Alam a začali robiť výskum, aby sa zistilo, ako sa to stalo. Pretože na toto skutočne nie sme zvyknutí. Ale zatiaľ čakáme na závery, čo sa skutočne stalo. Stretol som sa s nimi v nedeľu ráno, priviezli loď a hliadkujú v okolí. S podvodnými kamerami robia prieskum na mieste tragédie. Detaily ešte nemáme.