Autistu s hračkárskym samopalom na ulici zastrelila polícia.

1600

Policajti v Štokholme vo štvrtok zastrelili Erica Torelliho († 20). Údajne sa za bieleho dňa pohyboval po ulici s hračkou v tvare samopalu. Zastrelenému bol diagnostikovaný autizmus a Downov syndróm. Informoval Expressen.se.

Polícia dostala skoro ráno hlásenie, že v štvrti Vasastan sa pohybuje osoba so zbraňou. To, čo nasledovalo, opísal novinárom očitý svedok. Keď policajti dorazili na miesto, kričali na Erica, aby odhodil zbraň a ľahol si na zem.

Traja policajti potom začali strieľať, Erica trafili do brucha. Po postrelení bol Torelli prevezený do nemocnice, kde zraneniam podľahol. Prokurátor teraz vyšetruje možné pochybenia strážcov zákona.

Torellova rodina nahlásila jeho zmiznutie úradom po tom, čo utiekol z domova. K tomu vraj došlo už skôr. Mal so sebou plastovú hračku, ktorá „vyzerala ako samopal“. Hračku dostal Eric ako darček, podľa matky ju predtým nikdy nepoužil.

Ericova matka Katarina Söderbergová uviedla, že jej syn nebol schopný verbálnej komunikácie. Keď sa dozvedela o tragickom osude svojho syna, z počiatku neverila. „To musí byť nejaký omyl,“ opísala Katarina svoju prvú myšlienku a dodala: „Nechápala som to, neverila som, že je to pravda. Stále tomu nemôžem uveriť.“

Katarina a Ericova staršia sestra Elsa boli správami o Ericovi zdrvené. „Prečo musela polícia strieľať? A prečo to musela byť smrteľná rana a nie napríklad jedna do nohy,“ povedala Söderbergová.

„Aj keby urobil chybu, aj keby šiel von s hračkou, čo vyzerá ako pištoľ, museli ho kvôli tomu zastreliť?“ Uviedla Katarina a dodala: „Bolo vidieť na míle ďaleko, že mal Downov syndróm. Nešlo to prehliadnuť. Hrozivý muž? Bol ako trojročné dieťa!“