Snímky masového hrobu a tiel ležiacich v uliciach ukrajinského mesta Buča šokoval svet. Zverstvo. Genocída. Horor. Písala západná tlač. „Pozrite sa, akých parchantov ste vychovali,“ odkázal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ruským matkám. Ukrajinské úrady aj svedkovia uviedli, že ruskí vojaci v Buči zabili stovky civilistov. Zelenskyj ďalej matkám odkázal, že ich synovia sú vrahovia, lupiči a kati. Teraz pozná celý svet ich mená i tváre, ich veliteľom mal byť Azatbek Asanbekovič Omurbekov. Podľa fotiek vojakov išlo o relatívne mladých mužov.

Správy o vyvraždení stoviek civilistov v ukrajinskom meste Buča počas jeho asi mesiac trvajúcej ruskej okupácie vyvolali cez víkend pobúrenie u ukrajinských i západných predstaviteľov. Ukrajinské úrady aj svedkovia uviedli, že ruskí vojaci v Buči zabili stovky civilistov. Mŕtvi sú v masovom hrobe, telá ale ležali aj na uliciach, niektoré z nich s rukami zviazanými za chrbtom. Kyjev označil Buču za „novú Srebrenicu“, ktorú spáchali ruské vojská.

Veliť im mal podplukovník Azatbek Asanbekovič Omurbekov, ktorý mal sám údajne strieľať a znásilňovať ženy v Buči

 „Mäsiari z  Buče“ 

Vojnovými zločincami priamo zapojenými do páchania vojnových zločinov proti ľudu Ukrajiny v Buči sú vojaci 64. samostatne motostreleckej brigády 35 OA Východného vojenského okruhu. Veliť im mal podplukovník Azatbek Asanbekovič Omurbekov, ktorý mal sám údajne strieľať a znásilňovať ženy v Buči. Uviedli to kyjevské spravodajské zdroje.

Poradca prezidenta Zelenskyho Oleksij Arestovyč následne na sociálnej sieti Telegram zverejnil zoznam ďalších oddielov ruskej armády, ktoré spáchali vojnové zločiny nielen v Buči, ale aj v Hostomeli a Irpini.

 Celý svet už pozná ich tváre aj  mená 

 Celý svet už pozná ich tváre aj  mená 

Ukrajina potom vydala aj celý menný zoznam vojakov, ktorí sa zrejme masakrov zúčastnili s tým, že „za zverstvá spáchané na civilnom obyvateľstve Ukrajiny budú všetci vojnoví zločinci postavení pred súd a hnaní na zodpovednosť.“ Na zozname sú uvedené nielen mená, ale aj dátumy narodenia. . Najmladším vojakom bolo 23 rokov, najstarším potom okolo 64 rokov.

Masový hrob v Buči zachytil satelit. Pri masakre umierali aj deti

 Zohavené  telá 

Osemdesiatročná Maria Dabižeová z Buči podľa nedeľníka The Sunday Times uviedla, že jej susedom v neďalekom úhľadnom tehlovom dome ruskí vojaci zviazali ruky a nohy a zabili ich. Ukrajinskí vojaci našli na jej ulici v pivnici 18 mŕtvych tiel mužov, žien i detí. Telá boli zohavené.

Okupanti znásilňujú a zabíjajú naše ženy, hovorí zdrvená Nasťa o pekle na Ukrajine! 

„Našli sme tam 18 tiel,“ povedal 53-ročný vojak územnej obrany Serhij Torovyk. „Mučili ich. Niektorí mali odrezané uši, iní vytrhané zuby. Boli tam aj deti staré 14, 16 rokov a nejakí dospelí,“ dodal. „Ruskí vojaci sú horší ako zvieratá. Zvieratá také veci nerobia. Nemali by sme brať zajatcov. Musia zomrieť. Musia byť zničení,“ vyhlásil.