24. februára 2022 začalo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu. Ukrajinské mestá stále hlásia ďalšie výbuchy a ostreľovanie, pribúda aj obetí. Svet aj Ukrajina sú šokované rozsahom masakru, ktorý sa odohral v meste Buča neďaleko Kyjeva. Vojaci opisujú, že obete mali odrezané uši, vytrhané zuby a boli medzi nimi aj deti. Masový hrob odhalil už posledný marcový deň satelitný film spoločnosti Maxar. A podľa britských expertov sa Rusi skutočne presúvajú na východ krajiny, na Donbas mieria aj obávaní Wagnerovci.

Kto sú Putinovi nebezpeční vrahovia, Wagnerovci? Tajná légia Kremľa išla po Zelenskom

„Takýchto odhalení bude, obávam sa, pribúdať, ako sa budú ruské jednotky sťahovať. Ruská armáda má bohužiaľ dlhoročnú prax vo zverstvách páchaných na civilnom obyvateľstve. EÚ by rozhodne mala pomôcť v zbieraní dôkazov, a to všetkými prostriedkami – vyslaním vlastných misií i podporou novinárov už na mieste. Ako vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti by mal Rusko súdiť Medzinárodný trestný tribunál v Haagu,“ uviedla k masakre v Buče europoslankyňa a bývalá predsedníčka Európskej pirátskej strany Markéta Gregorová (Piráti).

V Buče, ktorá leží na severozápadnom okraji Kyjeva, sa podľa ukrajinských úradov našli masové hroby so stovkami civilistov. Ruské ministerstvo obrany poprelo, že by ich zabíjali ruskí vojaci a tvrdia, že fotografie a videá, ktoré sa dostali na verejnosť, sú „ďalšou provokáciou“ ukrajinskej vlády.

Starostka obce Motyžyn v Kyjevskej oblasti bola spolu so svojím manželom a synom zastrelená a pochovaná v plytkom hrobe, uviedol dnes poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. Novinárom na mieste podľa agentúry Reuters tiež ukázal telá čiastočne pochované v piesku. Ukrajinské úrady z násilnej smrti predstaviteľky dediny a jej blízkych obvinili ruské invázne jednotky.

Savčenková strávi za mrežami 22 rokov, Ukrajina ponúkla výmenu väzňov

„Boli tu ruskí okupanti. Mučili a zavraždili celú rodinu šéfky dediny,“ vyhlásil Heraščenko a povedal, že zomrela starostka Olha Suchenková, jej muž Ihor a syn Oleksandr. „Okupanti ich podozrievali, že spolupracujú s našou armádou, že poskytovali informácie o miestach, kam máme zamerať naše delostrelectvo. Tí šmejdi mučili, vraždili a zabili celú rodinu. Budú sa za to zodpovedať,“ vyhlásil Heraščenko.