Savčenková strávi za mrežami 22 rokov, Ukrajina ponúkla výmenu väzňov

678

Ruský súd poslal ukrajinskú dôstojníčku a poslankyňu Nadija Savčenkovu, obvinenú z účasti na vražde ruských novinárov zabitých na východe Ukrajiny, na 22 rokov za mreže. Savčenková všetky obvinenia odmieta. Ukrajinský prezident Porošenko Rusku ponúkol výmenu Savčenkovéj za dva ruských zajatcov.

 

    „Dôkazy obžaloby sú vierohodné a úplne vyvracajú verziu obhajoby o nevine Savčenkovéj,“ uviedol sudca Leonid Stepanenko a dodal, že „náprava Savčenkovéj je možna len v izolácii od spoločnosti“. Obžalovaná potom prerušila čítanie rozsudku spevom ukrajinskej ľudovéj piesne. Až po prestávke tak sudca ohlásil výšku trestu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podľa agentúr AFP a TASS Moskve navrhol výmenu Šavčenkovéj za dvoch ruskych zajatcov. „Som pripravená odovzdať Rusku dvoch ruských vojakov, zadržaných na našom území kvôli účasti v ozbrojenéj agresie proti Ukrajine. Súd s nimi je v záverečnom štádiu. Hneď potom som pripravený cestou príslušných procedúr zabezpečiť ich odovzdanie Rusku,“ povedal Porošenko.

Zdôraznil, že nastal čas, aby ruský prezident Vladimír Putin splnil sľub, daný pri rokovaniach s účasťou nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta, že sa Savčenková vráti domov, čo však pred rozhodnutím súdu nie je možné. Uviedol tiež, že jeho krajina verdikt ruského súdu nikdy neuzná.

Kremeľ na Porošenkovu výzvu reagoval vyhýbavo. „Ruská strana bude postupovať v prísnom súlade s národnou legislatívou,“ povedal agentúre TASS prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. „O ostatnom môže rozhodnúť jedine prezident. A aké to bude rozhodnutie, zatiaľ nemožno povedať,“ dodal hovorca.