V Liverpoole a Londýne mal 16.9. večer slávnostnú premiéru dokumentárny film The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years. Film režiséra Rona Howarda zachytáva cestu kapely k svetovej sláve, od koncertov v liverpoolskom klube The Cavern po vypredané turné v USA. Podľa britských médií je to prvý autorizovaný portrét Beatles po takmer polstoročí. Snímka obsahuje doteraz nezverejnené zábery.

madonna
Na premiéru dorazila okrem režiséra a jediných dosiaľ žijúcich členov Beatles Ringo Starra a Paula McCartneyho aj speváčka Madonna.

beatles-4
Ringo Starr a Paul McCartney povedali už skôr britským médiám, že vďaka filmu sa vrátili späť do úžasného obdobia Beatlemánia a predovšetkým do doby, kedy používali z dnešného pohľadu neuveriteľne jednoduché zvukové systémy. „Nemohli ste nič počuť – bol to len krik a na zázname potom bol počuť hlavne ten,“ povedal Ringo, ktorý mal v lete 76 rokov.

Podľa sira Paula je ťažké opísať zbesilú dobu, počas ktorej sa skupina svetovo preslávila. „Bolo to úplne bláznivé. Chceli sme byť slávni. Chceli sme hrať dobre,“ povedal sedemdesiatštyriročný hudobník televízii Sky News. „Všetko to šialenstvo okolo kriku a bláznenie prišlo v rovnakom čase ako úspech, po ktorom sme túžili, takže sme si nemohli sťažovať,“ dodal. Nakoniec sa ale podľa neho šialenstvo okolo Beatles vymklo spod kontroly. „V podstate nás to donútilo skončiť a vrátiť sa do štúdia, kde sme natočili (album) Sergeant Pepper ‘s Lonely Hearts Club Band,“ povedal McCartney. Vznik filmu, ktorý sa oddnes premieta aj v slovenských kinách, podporili podľa agentúry AP Yoko Ono, vdova po Johnovi Lennonovi, a Olivia Harrisonová, vdova po Georgi Harrisonovi.

Unikátne zábery predmetom žaloby

Vo filme diváci uvidia aj reštaurované zábery koncertu na newyorskom štadióne Shea. Vystúpenie bolo najväčším koncertom Beatles a do tej doby najväčším popovým koncertom ktorejkoľvek skupiny všetkých čias. Paradoxom je, že sama hudba štyroch britských muzikantov nebola poväčšine vôbec počuť, pretože zanikala v jačania dave 55.000 divákov.

Tieto zábery sa však stali predmetom žaloby kvôli porušovaniu autorských práv. Tú v New Yorku podala spoločnosť zastupujúca zosnulého producenta koncertu Sida Bernsteina na hudobnú spoločnosť Apple Corps, ktorú založili Beatles. Američania tvrdia, že keďže Bernstein mal na koncerte leví podiel, je jediným vlastníkom záberov a firma Sid Bernstein Presents nedala na ich použitie povolenia.
Týždeň pred premiérou filmu vyšla reedícia úspešné dosky z roku 1977, The Beatles: Live At The Hollywood Bowl. Ide o záznam z troch beznádejne vypredaných koncertov v losangeleskom Hollywood Bowl, ktoré kapela absolvovala v rokoch 1964 a 1965. Oproti pôvodnému vydanie ponúka titul aj štyri bonusové piesne, ktoré budú fanúšikom ponúknuté úplne prvýkrát. CD vychádza 9.9., Na vinyle 18.11. a bude k dispozícii aj digitálne.