V Harvarde kedysi omylom predali vlastné väzenie

607

Harvard v Nebraske je malá obec v okrese Clay County, ktorú nikto nepozná a nikto tam nejazdí. Ak sa niekto taký nájde, má možnosť uvidieť jedinú miestnu pamätihodnosť – malé väzenie, ktoré bolo v roku 1943 omylom predané.

Väzenie je malá murovaná budova štvorcového pôdorysu. Je vidieť, že s veľkou kriminalitou v Harvarde nepočítajú. V roku 1943 tu došlo k poľutovaniahodnému omylu. Obec vtedy rozpredávala rôzne pozemky záujemcom. Šestnásťročný Robert Pickney ich osobne obhliadal, pretože hľadal nejaký vhodný pre svoju plánovanú záhradu. Náhodou si všimol, že na jednom pozemku označenom „na predaj“ sa nachádza obecné väzenie. Ako uvedomelý občan zašiel na miestny obecný úrad, kde všetko oznámil. Úradníci sa mu ale len vysmiali a poslali ho preč. Pickney sa naštval a povedal si, že najlepšie pomstou bude, keď pozemok s väzením kúpi, čo tiež urobil.

Mladík ukoristil dve eurá, hrozí mu ročné väzenie

Úradníci podpísali kúpnu zmluvu, hoci ich mladík znovu varoval, že mu práve predávajú väzenie. Keď si chybu uvedomili, robili, akoby nič. Ďalej posielali kriminálnikov za drobné i väčšie delikty do väzenia. To však nepatrilo Harvardu, ale Pickneymu. Pickney teda vymenil zámky, avšak mesto ich nechalo odstrániť a úradníci pokračovali v doterajšom postupe. Pickney si teda najal právnika, aby od Harvardu dostával za väzňa aspoň peniaze. Vznikla z toho nepríjemná ťahanica, jednej chvíli Pickney pohrozil, že väzenie jednoducho zbúra. Nato radkyňa pristúpili na návrh, že od neho väzenia kúpi späť. Ovšem bol tu ďalší háčik – čokoľvek predávať mohol Pickney, až dosiahne 21 rokov. Vec sa dostala do slepej uličky, navyše sa jej chytili ​​médiá, a bola z toho senzácia.

Pickney dostal ponuku, že niekto od neho väzenia kúpi za 150 dolárov, iný záujemca ponúkal mesačný nájom. Pickney nakoniec ponúkol väzeniedo dražby za vojnové bondy. To boli dlhopisy, ktorými ľudia mohli podporiť vojnové úsilie svojej krajiny. Za 10 000 týchto bondov vydražil väzenia Edgar Bergen, vynálezca slávnej postavičky menom Charlie McCarthy. Bergen potom väzenie odovzdal späť Harvardu. To stojí v Harvarde dodnes s ceduľou pripomínajúc vtedajší diletantizmus úradníkov.

Ľudia platia za to, aby si mohli vyskúšať indické väzenie