V Rusku na diaľnicu ako podklad, namiesto štrku dali polodrahokamy

272

Napísal to spravodajský server newsru.com.

Serpentinit (nazývaný aj hadec), je podľa šéfa revízorov Marata Mullajanova nielen niekoľkonásobne drahší ako štrk, ale na úlohu diaľničného podkladu je príliš krehký. Vyrába sa síce z neho aj drvené kamenivo, ale používa sa ako dekoračný kameň či na výrobu špeciálnych betónov, chrániacich pred rádioaktívnym žiarením. Obsahuje azbest, ktorý môže byť karcinogénny, preto jeho ťažbu vo viacerých krajinách zastavili.

Spôsobené škody revízori ešte nevyčíslili, prípad však už odovzdali vyšetrovateľom. Šéf štátneho podniku, ktorý vozovku pri obci trávnik pri Čeľabinsku opravoval, je už v policajnej cele. Lenže nie pre cestu, ale pre úplatok, ktorým si vraj pokúšal zabezpečiť ochranu.

Podľa denníka Argumenty i fakty bol serpentinit podľa odobratých vzoriek použitý najmenej na tretine opraveného úseku, hoci je viac ako sedemkrát drahší ako obyčajný štrk. Geológovia vraj nechápu, ako sa mohli stavbári „pomýliť“, avšak používatelia internetu žartujú, že konečne je odhalené tajomstvo „kvality a lacnej ceny“ ruských ciest.

Experti neodporúčajú čerstvo položenú vozovku prerábať: nová oprava by pravdepodobne vyšla drahšie, než nechať veci tak a počkať, až bude oprava naozaj potrebná – a to môže byť čoskoro.