V Rusku stavajú neplatičom dlhové pyramídy, vraj to pomáha

1242

Keď v Rusku neplatíte za teplo alebo elektrinu, skôr než príde exekútor, vám postavia pred dom dlhovú pyramídu. Trojuholník, na ktorom je napísané všeličo nepekného, ​​čo vás donúti radšej zaplatiť ako žiť s hanbou.

K tomuto inovatívnemu kroku voči neplatičom pristúpili v ruskom meste Samara, konkrétne ho uplatňuje miestna vodárenská spoločnosť. Prvýkrát s ním prišla, keď v neďalekej dedine Zubčaninovka istý muž neplatil svoj dlh vo výške 50 tisíc rubľov za dodávku vody. Muž nereagoval na písomné výzvy ani upomienky, nedvíhal telefóny ani neotvoril zástupcom vodárne. Vedenie spoločnosti preto hľadalo ďalší spôsob, ako ho prinútiť k zaplateniu.

Firma si nechala vyrobiť 1,5 metrov vysokú a 3 tony ťažkú ​​betónovú pyramídu podobnú protitankovej zátarase. Tú nechali polepiť hanlivými nápismi na adresu dlžníka a postavili mu ju rovno pred jeho honosné sídlo.

Za oknami domu celú operáciu sledovali členovia dlžníkovej rodiny, a manželka zrejme urobila doma poriadnu scénu. Všetko totiž so záujmom sledovali aj susedia. Z hanby tak dotyčný nemal kabát, ale rovno celú pyramídu. „Tu žije neplatič.“ „Musíte zaplatiť účet za vodu!“ Tieto nápisy si mohol na pyramíde prečítať každý, kto šiel okolo.

Muž hanbu nevydržal a kontaktoval firmu s tým, že dlh je neoprávnený, pretože dom je údajne už veľmi dlho odpojený od vodovodnej sieti. To sa ale ukázalo ako nepravdivé a firma vo svojom vyhlásení uviedla, že dom je stále pripojený k vodovodnej sieti. Muž potom uviedol, že zaplatí dlh, akonáhle bude pyramída odstránená. To už sa o vec zaujímali lokálne médiá, takže hanba bola ešte väčšia. Firma nakoniec pyramídu zase odviezla a muž údajne niekoľko dní potom skutočne zaplatil. To ale len presvedčilo vedenie spoločnosti, že sa vydalo správnou cestou a že metóda funguje. Firma už dokonca zverejnila fotografiu pyramídy pred domom ďalšieho dlžníka. Čo je na celej veci najviac zarážajúce, je fakt, že dlžníci sú v oboch prípadoch majitelia veľkých nehnuteľností a celkom iste pre nich nie je problém zaplatiť účet za vodu.