V Mexiku bol v utorok zavraždený ďalší novinár. Ide už o štvrtého človeka, ktorého tento rok stála život novinárska práca v tejto krajine. Rozhlasového reportéra Juana Carlosa Huerta zastrelili v juhomexickom štáte Tabasco v meste Villahermosa, keď vychádzal zo svojho domu. Informoval o tom španielsky denník El País s odvolaním sa na miestne prokuratúru.

„Prišli, aby ho zabili,“ povedal miestnym médiám prokurátor Fernando Valenzuela. Vylúčil tak, že by išlo o lúpežné prepadnutie. Skupina ozbrojencov v utorok dopoludnia prišla k Huertovmu domu a zatarasila mu dodávkou cestu, keď sa chystal odísť vo svojom BMW. Muži na neho niekoľkokrát vystrelili. Huerta, ktorý mal vlastnú reláciu v rozhlase a robil tiež spravodajstvo v miestnej televízii, strelným zraneniam podľahol.

Miesto činu po vražde novinára.

Ďalšie dva novinári, Huertovi kolegovia, ktorých mená v záujme ich bezpečia nebudú zverejnené, uviedli, že si často svoje články o kriminalite v Mexiku medzi sebou cenzurujú. „Je to naša jediná ochrana, vieme, ako to tu chodí,“ povedal jeden z nich.

 Najnebezpečnejšie krajiny pre  novinárov 

Podľa organizácie Reportéri bez hraníc je Mexiko jednou z najnebezpečnejších krajín pre novinárov. Tento rok ide už o štvrtý prípad zabitého novinára v Mexiku, vlani ich tam bolo zavraždených 12. Utorkové vražda sa stala presne rok po tom, čo bol na severozápade Mexika zastrelený uznávaný novinár píšuci o obchode s drogami Javier Valdez.

Za šesť rokov vlády súčasného prezidenta Enriqueho Peni Nieto bolo v Mexiku zavraždených 43 novinárov. Vysoká kriminalita, za ktorou stojí väčšinou vojna drogových gangov, výrazne znížila popularitu terajší vládnej strany. Jej kandidát nemá podľa prieskumov šancu vyhrať prezidentské voľby, ktoré sa konajú 1. júla.