V Sasku chcú zachrániť najkrajši obchodný dom v Nemecku. Stojí sto rokov

791

Desať tisíc podpisov, záruka premiérky Angely Merkelovej, novo založené družstvo vydávajúci akcie a ďalšie občianske iniciatívy – to všetko je spojené so záchranou najkrajšie obchodného domu v  Nemecku, ktorý tento rok oslavý v saskom meste Görlitz sto rokov od svojho založenia.

Začiatkom marca bolo v görlitzkej kaviarni Old Crown, založené družstvo Obchodný dom Görlitz, ktoré si dalo za úlohu kúpiť secesný obchodný dom Hertie, ktorý je od roku 2009 zatvorený.

Na začiatku tejto aktivity bolo sedem ľudí okolo Rainera Müllera, ale spolok sa rýchlo rozrástol a dnes má viac ako sto členov.Všetci sa spoločne snažia do objektu vrátiť život tým, že chcú v pamiatkovo chránenom dome zriadiť malé obchody, reštaurácie, služby aj zázemie pre organizovanie akcií, napríklad malých veľtrhov.

Obchodný dom, ktorý niesol do roku 1994 meno Hertie, sa po zlúčení Nemecka vrátil pod svoj pôvodný názov Karstadt. Pred rokom 1990 bol veľmi dobre známy aj slovenským návštevníkom, pretože býval najlepšie zásobovaným obchodným domom v širokom okolí.