Veľryba vyskočila nič netušiacemu rybárovi za chrbtom. Len tesne sa vyhol smrti

1972

Úchvatného momentu sa stali svedkami 60-ročný fotograf Douglas Croft a odborníčka na veľryby Kate Cummingsová. Keď sa plavili v kalifornskom zálive Monterey Bay, uvideli, ako z mora náhle vyskočí masívna veľryba vráskavec dlhoplutvý a iba o pár centimetrov minie rybársku loď, kde sedí nič netušiaci rybár. Croftovi sa podarilo tento vzácny okamih zachytiť.

Ako fotograf, tak aj Cummingsová sú z udalosti nadšení. „Bolo to úžasné! Sezóna lososov priamo zodpovedá obdobiu, kedy sa do Monterey Bay vracajú keporkaci a hľadajú ryby, ktorými by sa na leto nakŕmili. Bývajú tu v tom čase stovky rybárskych lodí,“ rozprával Croft pre denník The Sun.

Podľa neho bol tento konkrétny keporkak hravý, pred tým, než sa ho podarilo odfotiť, vyskočil niekoľkokrát. „Išiel som do podpalubia a fotil som z okienka nachádzajúceho sa u úrovne hladiny. Vďaka tomu som mal veľrybu perfektne vo výhľade a na fotkách je vidieť, ako je tá rybárska loď v porovnaní malá,“ popisoval fotograf. „Keby som bol ten rybár, potreboval by som nové spodné prádlo,“ povedal s vtipom.

Podobný zážitok mali vo februári v Kalifornii turisti na kajaku:

30 tonový vráskavec dlhoplutvý zmietol turistov na kajaku ako hračky. „Zabil by nás, keby chcel,“ hovorí Tom

Aj Cummingsová potvrdila, že vráskavec dlhoplutvý vyskočil niekoľkokrát. Často ide o série výskokov, kedy na zvierati možno poznať, že sa pripravuje na ďalší, uviedla odborníčka. Aj preto dokázala včas Crofta upozorniť, nech vezme fotoaparát a pripraví sa. „Odhadla som, že ďalší skok sa uskutoční niekde pri tom rybárovi, pretože tá veľryba tým smerom mierila. Ale nikdy by ma nenapadlo, že sa dostanú spolu do tak skvelej pozície,“ uzavrela.