Šesť rokov za mrežami. Toľko si odsedí Juraj Hossu (28), ktorý vlani v máji dokopal v centre Bratislavy Filipínca Henryho († 36). Ten následne zomrel. Rozsudok vyniesol bratislavský okresný súd, pred ktorým sa Hossu k svojmu činu nečakane priznal. Pôvodne mu hrozil aj desaťročný trest.

„To, čo sa stalo, ma nesmierne mrzí. Konal som v nepríčetnosti. Chcem sa ospravedlniť Henryho rodine, predovšetkým jeho matke, ktorej by som samozrejme finančne pomohol, aj keby mi to nenariadil súd, až opustím brány väzenia,“ rozhovoril sa vo veľmi dôveryhodnom monológu Juraj Hossu. „Bohužiaľ, čas vrátiť neviem. Sme si plne vedomý toho, čo som spôsobil. Svoj trest prijmem a tiež sa ospravedlňujem aj mojej rodine, ktorej som spôsobil veľké trápenie,“ uzavrel obžalovaný.

Hossu pred rokom na jednej z ulíc v centre Bratislavy kopol Filipínca Henryho Accordu do hlavy po tom, čo sa cudzinec snažil chrániť ženy pred obťažovaním. Podľa záberov z bezpečnostných kamier potom útočník bezvládne Filipíncove telo fotografoval a dal na neho nohu ako poľovník na svoju obeť. Útočníková obeť podľahla zraneniam po prevoze do nemocnice.

Juraja Hossu obvineného zo zabitia Filipínca Henryho v Bratislave predviedli pred trestný senát

Útok na tridsaťšesťročného cudzinca, ktorý na Slovensku žil a pracoval, vyvolal v krajine odmietavé reakcie verejnosti a politikov, ale aj kritiku postupu prokuratúry, ktorá až po medializácii prípadu podala návrh, aby útočník bol vzatý do väzby.

V úvode procesu koncom januára Hossu vinu nepriznal. Vtedy nepoprel samotný čin, ale jeho právnu kvalifikáciu. Prokuratúra ho obžalovala zo zabitia. Priznanie je poľahčujúca okolnosť, ktorú slovenská súdy obvykle zohľadňujú pri rozhodovaní o výške trestu.

Obžalovaný na súde predtým tvrdil, že v čase útoku bol opitý a že bral lieky proti depresii. Nad samotným incidentom vyjadril ľútosť. Jeho advokát v januári povedal, že čin bol nesprávne kvalifikovaný, nevyplýva zo záverov policajného vyšetrovania a že obžaloba bola podaná predčasne.

K ucteniu Filipíncovej pamiatky sa vlani v centre Bratislavy konalo zhromaždenie, ktorého sa zúčastnili stovky ľudí. Po útoku parlament schválila uznesenie, v ktorom vyjadril znepokojenie nad rastúcimi prejavmi extrémizmu, neznášanlivosti a nenávisti na Slovensku. K preprave Filipíncových pozostatkov do vlasti poskytlo Slovensko lietadlo vládnej letky.