Juraja Hossu obvineného zo zabitia Filipínca Henryho v Bratislave predviedli pred trestný senát

1417
Vrah Juraj Hossu

Prípad vlani v máji rozhorčil celé Slovensko. Justičná stráž v pondelok predviedla na prvostupňový súd Juraja Hossu (29) z Dunajskej Stredy, obžalovaného zo zabitia Filipínca Henryho Acordu († 36).

Kompletné video z vraždy na Obchodnej ulici

Predseda trestného senátu Roland Kemény nevyhovel žiadosti o vylúčenie verejnosti z pojednávania.
Podľa obžaloby Juraj Hossu z Dunajskej Stredy vlani 26 mája v centre Bratislavy na Obchodnej ulici dokopal Filipínca Henry John Serafica Acorda († 36), ktorý zraneniam v ružinovskej nemocnici podľahol. Útočníkovi po čine namerali v dychu dve promile alkoholu. Tvrdí, že sa na udalosť nepamätá.

Vypil som 20 pív a desať vodiek

„Nechcem sa vyviniť, Henryho som napadol, lebo som si myslel že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Neviem, ako som nato prišiel, jednoducho som to mal v hlave. Na presný konflikt mám útržkovité spomienky. Som slušný pracujúci človek a všetci ma poznajú ako nie agresívneho. Hanbím sa za svoje správanie, nechcel som mu ublížiť, nevyhováram sa. Do smrti to budem ľutovať. Mrzí ma to. To, čo sa píše v médiách, že som monštrum a rasista, nie je pravda. Chcem byť spravodlivo odsúdený na základe vykonaných dôkazov,“ vypovedal na súde obvinený, čo sudca vyhodnotil, že sa ku skutku nepriznal.

Bratislava nie je ľahostajná k smrti Filipínca Henryho.

Henry bránil kolegyne

Tragický incident sa odohral tesne po tom, čo sa Henry John Serafica Acorda (36) zastal svojich dvoch kolegýň, ktoré mal obťažovať obvinený Juraj Hossu.

Henryho zhodil na zem, pričom si pri páde udrel hlavu a ostal nehybne ležať. Hussu ho potom niekoľkokrát kopol do hlavy. Zraneného muža v kritickom stave previezli do ružinovskej nemocnice, kde podľahol krvácaniu do mozgu.

»Ďakujeme, Slovensko!« Telo zavraždeného Henryho dopravil do vlasti vládny špeciál

Polícia krátko po incidente obvineného zadržala. Aj keď vyšetrovateľ pre neho žiadal väzbu, okresný prokurátor sa s ním nestotožnil a muža prepustil na slobodu, pretože podľa neho nebol dôvod predpokladať, že by pokračoval v trestnej činnosti. V rovnaký deň však Henry zomrel. Polícia prekvalifikovala pôvodné obvinenie. Z ublíženia na zdraví už ide o zabitie. Juraj H. je odvtedy v preventívnej väzbe, hrozí mu 12 rokov za mrežami.