Vírusová choroba podobná SARS sa môže šíriť aj medzi ľuďmi, myslia si vedci

1475

Čo je však vážnejšie, je fakt, že sa tento typ vírusu pravdepodobne môže šíriť z jedného človeka na druhého. Doteraz sa malo za to, že sa choroba prenáša zo zvierat.

V Spojenom kráľovstve sa jeden človek s najväčšou pravdepodobnosťou nakazil od svojho príbuzného. Ak by sa to potvrdilo, hrozba šírenia choroby by bola vyššia.

„Aj keď tento prípad poskytol silný dôkaz o prenose vírusu z jedného človeka na druhého, riziko nakazenia je vo väčšine prípadov považované stále za veľmi slabé,“ vyhlásil profesor John Watson, z britského Úradu na ochranu zdravia (Health Protection Agency).

Britská verejnoprávna televízia to odôvodnila tým, že ak by sa tento typ vírusu mohol ľahko šíriť medzi ľuďmi, lekári by už zaznamenali oveľa viac prípadov. „V rodine sa môžu veci šíriť oveľa jednoduchšie než vonku, ľudia zdieľajú uteráky, zubné kefky a podobne. Ak by sa nakazil niekto, kto nebol (s nakazeným) spriaznený alebo sestra či doktor, bolo by to oveľa vážnejšie,“ myslí si britský virológ John Oxford.

Koronavirus, ktorý spôsobuje nové ochorenie, sa prvýkrát objavil vlani v septembri u pacienta v Saudskej Arábii. Od tej doby zdravotníci po celom svete potvrdili jedenásť prípadov nakazených ľudí. Nakazení trpí zápalom pľúc a niektorým z nich aj zlyhali obličky. Päť ľudí zomrelo. V Británii je to tretí prípad.