Vojak má vyčnievať výkonom, nie tetovaním . Pentagon chce tetovanie zakázať

4132

 Zmeny sa dotknú aj súčasných vojakov , ktorí si budú musieť nechať nevhodné kresby na vlastné náklady odstrániť .Armáda medzi seba neprijme nikoho s vytetovanú kresbou na predlaktí , pod kolenami či na krku . Vysoký dôstojník Raymond Chandler o tom vojakov informoval počas stretnutia na základni v afganskej provincii Laghman a v neďalekom Džalalabádom .S novým opatreniam podľa Chandlera súhlasí aj armádne tajomník John McHugh , ktorý v Pentagone rozhoduje o vojenských záležitostiach .

“ Už len čakáme , až to podpíše , “

citoval dôstojníka armádny denník Stars and Stripes . Smernica by mala začať platiť najneskôr do dvoch mesiacov .Pentagon sa domnieva , že by sa vojaci namiesto vzhľadu mali viac sústrediť na svoje úlohy . Podľa Chandlera neexistuje dôvod , prečo by mal mať americký vojak tetovanie treba na hlave . “ Pýtam sa , prečo práve tam ? Aby ste vyčnievali z davu ? “ predniesol údajne na jednom z afganských stretnutie s tým , že ak chcú byť vojaci výnimoční , mali by skôr myslieť na špičkové výkony .Chystaná zmena pravidiel skomplikuje život  nejednému z už slúžiacich vojakov . Tí si môžu viditeľná tetovanie ponechať , všetky kresby na ich tele však musia schváliť nadriadení . A ak kapitán objaví obrázok so sexuálnym či rasovým motívom , bude musieť tetovanie zmiznúť . Na vlastné náklady jeho nositeľa .

Pravidlá uvoľnil Bush , potreboval viac regrútov

Zákaz nevhodných kresieb na tele nie je v armáde žiadnou novinkou . Dôstojníci však doteraz nemali právo vojakovi nariadiť , aby tetovanie odstránil . Dotyčného mohli iba upozorniť na porušenie predpisov a poradiť mu , že existujú metódy , ako sa tetovanie zbaviť .Britský denník The Times píše , že poslednú zmenu smerníc týkajúcich sa tetovanie vykonal Pentagon v roku 2006 . Novým regrútom vtedy dôstojníci povolili viditeľné kresby na rukách a šiji .Prijímacími testy tak mohlo razom prejsť viac uchádzačov , čo sa veliteľom náramne hodilo . Tou dobou totiž potrebovali vyslať 30 tisíc nových mužov do Iraku , aby splnili plán vtedajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha .Samotný Pentagon pripravované zmeny podľa denníka Chicago Tribune odmietol komentovať . Tamojší úradníci novinárom iba potvrdili , že nové pravidlá pre vzhľad uniformovaných vojakov “ prechádzajú finálnymi úpravami “ .

Tetovanie k U.S. Army patrí

Medzi americkými vojakmi má tetovanie dlhú tradíciu . Prvý tetovací salón bol otvorený v roku 1846 v New Yorku . O pätnásť rokov neskôr si ho obľúbili účastníci vojny Severu proti Juhu .Na začiatku dvadsiateho storočia sa navyše o popularizáciu tetovania postaralo aj námorníctvo . Počas druhej svetovej vojny sa aspoň raz kresbou pod kožou mohlo pochváliť deväť z desiatich uniformovaných Američanov .