Voľby v KĽDR: jeden kandidát, spev a tanec a účasť 99,97 percenta

772

Účasť pri miestnych voľbách v Severnej Kórei dosiahla 99,97 percenta. Oznámila to režimovo tlačová agentúra KCNA, podľa ktorej sa k urnám nedostavili iba ľudia, ktorí v čase hlasovania neboli v krajine.   

Atmosféra vo volebných miestnostiach bola podľa miestnych správ slávnostná, ľudia spievali a tancovali.

Pre režim diktátora Kim Čong-una voľby predstavujú argument podporujúci údajnú existenciu demokracie v krajine. V skutočnosti ide o vopred pripravené predstavenie. Pre každý volebný okrsok je vybraný vždy len jeden uchádzač, u ktorého môžu hlasujúci zaškrtnúť variantu „áno“ alebo „nie“. Záporné hlasy sa odovzdávajú do inej urny ako hlasy kladné.

Agentúra KCNA napísala, že všetky volebné miestnosti „boli slávnostne vyzdobené“ a že voliči pri odovzdávaní hlasov novým zástupcom provincií, miest a okresov radostne „spievali a tancovali“.

Nedeľné hlasovanie bolo prvými miestnymi voľbami, ktoré sa uskutočnili za vlády mladého vodcu Kim Čong-una. Ten sa ujal moci po smrti svojho otca Kim Čong-ila koncom roka 2011.

Vlani sa v KĽDR konali parlamentné voľby a všetkých 687 navrhnutých kandidátov dostalo 100 percent hlasov, pričom volebná účasť dosiahla tiež 99,97 percenta.

Analytici, ktorí sa snažia odhadnúť vývoj severokórejskej politickej scény, voľby sledujú okrem iného preto, aby zistili, či medzi kandidátmi nechýbajú niektoré zo známych osobností. Podľa juhokórejskej rozviedky vykonal vodca Kim Čong-un od svojho nástupu k moci rad čistiek, pri ktorých sa zbavil desiatok vysokých činiteľov. Popraviť nechal aj kedysi jedného z najmocnejších mužov v krajine, svojho strýka Čang Song-Tchéky.