Za zahryznutého jednoročného chlapčeka psom môže jeho matka, vyjadrila sa veterinárka

1474

V Česku zahryzol kríženec argentínskej dogy a rotvajlera počas návštevy u príbuzných jednoročného Vlastika. Pes sa vraj zahnal, keď ho chlapec pichol do oka. Nešťastná matka (24) malého Vlastika sa zastala psa i jeho majiteľky, svojej sestry. Jej svokra, pani Libuša, a jej syn, otec Vlastika, naopak tvrdia, že pes bol agresívny a matka mala svoje dieťa strážiť.

 V Čechách prebehla diskusia o tomto strašnom skutku 

Veterinárku a chovateľka psov sa zhodli, že tak malé dieťa nemalo zostať so psom osamote. Dalo sa takejto situácii predísť?

Žena s ročným bábätkom bola na návšteve u svojej matky. Prišla aj jej mladšia sestra (23) s veľkým psom.

„My sme sa nejako otočili, išli sme do obývačky. Pes sa zahnal, ale to bola taká sekunda, že my sme nikto nič nepostrehol,“ ťažko rozprávala nešťastná mamička mŕtveho chlapčeka. Zviera bohužiaľ svojimi mohutnými zubami zasiahlo Vlastíkovu tepnu.

„Áno, umrelo mi dieťa. To, čo sa stalo, je tragédia. Vinníkom nie je nikto. Na začiatku asi bola provokácia môjho dieťaťa. Vinník naozaj nie je žiadny. Niektorí na mňa útočia, že to bola moja sestra. Ja sa môžem za ňu postaviť, ona za to absolútne nemohla. Trpíme tým všetci,“ povedala nešťastná žena.

 Pes deti  poznal 

Psovi svojej sestry chlapčekova matka podľa svojich slov verila. „Ja som vedela, že nie je agresívny. Ja som vedela, že by v živote nezaútočil. Veď on medzi deťmi vyrastal, bol s nimi stále. Malý jednoducho musel toho psa vyprovokovať. Musel tam byť nejaký podnet. Neverím tomu, že ten pes by sa len tak zahnal, že by sa mu niečo nepáčilo. Musel proste na niečo zareagovať, na nejaký podnet,“ uviedla žena.

 „Zabili ste  malého!“ 

„Povedala som im do očí: Zabili ste malého! Pretože ho nestrážili,“ povedala pani Libuše (50), babička chlapca, do očí matke Vlastika, jej sestre a druhej babičke.

„Vieme, že pes bol agresívny. Tu v Predmostie napadol najmenej troch psov. Nikoho neposlúchol,“ prezradila pani Libuše. Jej syn, chlapčekov otec (30), k tomu dodal: „Štartoval aj na svoju majiteľku. Ten pes bol debil, magor. „

Podľa babičky a otca chlapca bolo otázkou času, kedy sa stane nešťastie.

„Aneta (majiteľka psa) to sama hovorila, že on raz niekoho rozhryzie,“ povedal Blesku chlapcov otec. Babička Libuše k tomu dodala: „A teraz vám tvrdí, že pes je dobrý. To je jednoducho neuveriteľné. Stavia sa k tomu, ako keby za to mohol ten malý.“

 Dieťa nesmie byť so psom  osamote 

„K prípadu môžem povedať jedno: Človek je jediný tvor na planéte, ktorý dá predátorovi svoje mláďa na hranie a potom je prekvapený, keď sa niečo stane,“ uviedla k prípadu veterinárka Martina Načeradská a dodáva: „Takto malé dieťa nikdy nesmie byť s takým psom osamote. „

Jej slová potvrdzuje aj chovateľka a cvičiteľka psov z Prahy: „U takých plemien, ako kríženec argentínskej dogy, by som nenechala dieťa ani minútu osamote. Ľudia si stále neuvedomujú, že pes je psovitá šelma a k tomu majú aj tak pristupovať. „

Podľa veterinárky mohlo skutočne dieťa urobiť niečo, čo opísala matka, teda pichnúť psa do oka: „Mohla to byť len obrana, mohol sa len ohnať, lenže u tak malého dieťaťa je aj ohnanie veľký prúser. Je to chyba rodičov, keď dieťa pohryzie pes, pretože deti nemajú rozum a často psom robia veci, v ktorých sa pes cíti ohrozený. „

Pes Major sa nafetoval crackom a roztrhal svojho pána pred televíznym štábom BBC

 Ľudia si sami vychovávajú časované  bomby 

Že pes deti poznal, nepovažuje Načeradská za nijako povzbudzujúcu správu. „Rodičia bohužiaľ vychovávajú psa a nie deti. Trestajú ho, keď zavrčí, ale nie je to prejav agresie, ale v psej reči to znamená: „toto sa mi nepáči“. Ak rodičia bránia psovi, aby povedal, čo sa mu nepáči a nútia ho znášať od detí veci, ktoré sú mu nepríjemné, a tak vychovávajú časovanú bombu!“ Varuje veterinárka. Rodičom radí, aby skôr vychovali deti, aby psom nerobili nič, čo môže zviera považovať za hrozbu.

Pes, ktorému zomrel pán, bol odsúdený na smrť vyhladovaním, štvrť roka hladoval! Bol blízko smrti

 Hrá úlohu  plemeno? 

Podľa veterinárky nehrá pri napadnutí rolu plemeno, pretože podľa štatistík majú najviac pohryznutí na svedomí jazvečíky a to rozhodne nie sú bojové plemená.

Iný názor má chovateľka: „Nikdy by som si nekúpila k deťom pastierskych psov alebo dogy. Bohužiaľ ľudia si zaobstarávajú plemeno podľa vzhľadu a na nič iné nepozerajú. „

Za týranie šteňaťa dostal Jakub 3 roky natvrdo!

 Dá sa nešťastiu  predísť? 

Podľa chovateľky určite, stačí sa poradiť s odborníkom, aké plemeno by pre nich a celú rodinu bolo vhodné, a potom s ním chodiť cvičiť, bez ohľadu na to, o aké ide plemeno.
„Kupujte si psa podľa povahy, premýšľajte, čo mu môžete ponúknuť,“ odkazuje chovateľka.

Čosi myslíte vy?