Zachránila kačiatka a zabila dvoch ľudí. Dostala za to iba 90 dní, ktoré si odsedí cez víkendy.

1038

Kanaďanka Emma Czornobajová zastavila na diaľnici, pretože chcela zachrániť opustená káčatka. Do jej vozidlá však vrazil motocykel s dvojčlennú posádkou, vodič aj jeho dcéra zomreli.

Finančná analytička strávi vo väzení 90 dní, odbije si ich cez víkendy. Desať rokov tiež nesmie riadiť. Pôvodne jej hrozilo doživotie.

Tragická nehoda sa odohrala neďaleko Montrealu. Dnes dvadsaťšesťročná Czornobajová zastavila v rýchlom pruhu diaľnice, pretože v deliacom páse zazrela skupinu opustených káčat. Uprostred rušnej komunikácie im vraj hrozila istá smrť, a tak sa ich rozhodla vziať domov.

Banálna nehoda za 800.000 eur

„Okolo mňa nikto nebol. Neexistovalo žiadne nebezpečenstvo, že by do môjho auta mohol niekto naraziť. Nikoho iného som nevidela. Vedela som, že je to bezpečné,“ vyhlásila podľa serveru Montreal Gazzete na súde. Lenže nebolo.

Do jej Hondy Civic zozadu narazil motorkár André Roy, ktorý viezol na svojom stroji Harley-Davidson šestnásťročnú dcéru Jessie. Päťdesiatročný vodič na mieste zomrel, dievča svojim zraneniam podľahla v nemocnici. Pri nehode bola tiež manželka a matka obetí, tá však išla na druhom motocykli a stihla sa autu vyhnúť….

Nehoda Čechov v Chorvátsku: Deti kričali bolesťou. Slovenský anjel prehovoril o prvej pomoci

V súdnej sieni už na jar zaznelo, že motorkár prekročil povolenú rýchlosť. Podľa odhadov súdnych znalcov mohol ísť až rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, cestné pravidlá však na mieste nešťastia rýchlosť obmedzujú na 90 kilometrov za hodinu. Porota napriek tomu Czornobajovou označila za vinnú – dopustila sa zabitia z nedbanlivosti. Za to žene hrozilo doživotné väzenie.

Desať rokov bez riadenia je moc, myslí si advokát

Montrealský súd nakoniec ženu poslal do väzenia na tri mesiace. Môže si ich však rozložiť a vo väzení sa hlásiť len cez víkendy, aby neprišla o prácu. Odslúži tiež 240 hodín verejnoprospešných prác a na desať rokov musia odovzdať vodičský preukaz. Matka zabitého dievčatá Pauline Volikakisová je podľa svojich slov sa štvrtkovým rozsudkom spokojná a má radosť, že celá záležitosť končí.

„Zdá sa mi to ako adekvátnu a rozumný trest,“ povedal televízii CTV právny zástupca odsúdenej vodičky Marc Labelle. Proti 90dennímu väzenia sa vraj zrejme odvolávať nebudú, chcú však preskúmať desaťročný zákaz riadenia. Štátny žalobca totiž navrhovala, aby Czornobajová prišla o vodičský preukaz len na päť rokov. Podľa advokáta by o týchto veciach nemal rozhodovať súd, ale úrady.

Žalobkyňa Annie-Claude Chasseová však názor sudkyne podporuje. „Myslím, že chcela vyslať spoločnosti jasnú správu, že čin pani Czornobajové je zločinná nedbalosť. A že to nie je nič, čo by mali ľudia s vodičským preukazom robiť,“ uviedla.

Kuriózna nehoda sanitky