Skromná žena s veľkým srdcom. Tou je mladá slovenská lekárka Zuzana Michalovčíková Haniková (35), ktorá pomohla českej rodine čo mala desivú nehodu v Chorvátsku. Česi sú jej nesmierne vďační a plánujú ju navštíviť. Lekárka si však myslí, že nič tak výnimočné neurobila.

K hroznej nehode došlo 14. júla na diaľnici kúsok od Karlovca. Česká rodina mala v dvoch autách namierené do Omišu, syn Alexander (22) však po náročnej celonočnej jazde zrejme dostal mikrospánok a nabúral do pred sebou idúceho auta. V aute viezol svoju sestru Adelku (19), brata Vojtu (17) a kamaráta „Auto bylo zdemolované. Děti křičely bolestí. Adélka se nemohla dostat z auta,“ opísala strašné chvíle matka piatich detí Magda (42).

V tú chvíľu sa ale na mieste ako anjel zjavila slovenská lekárka Zuzana, ktorá ihneď začala pomáhať. „Auto bylo zdemolované. Děti křičely bolestí. Adélka se nemohla dostat z auta,“  dodala so slzami v očiach Magda. Rodina v zhone nestihla slovenskej lekárke ani poriadne poďakovať, neskôr sa ju preto rozhodli vyhľadať cez sociálne siete. „V tom frmolu a stresu jsem neměla čas zeptat se ani na jméno, jen jsem ji objala a děkovala, oběma nám tekly slzy,“ povedala matka.

Známi slovenskú lekárku z opisu ihneď spoznali. „Je to skvelá doktorka. Zuzka sa od základnej školy venuje prvej pomoci. Dokonca je celoslovenskou víťazkou v poskytovaní prvej pomoci amatérov. Potom išla študovať medicínu,“ prezradil serveru Slavo z Červeného kríža. Zuzka pracuje ako všeobecná lekárka – internistka vo Svidníku a jej známi o nej hovoria ako o skutočnom anjelovi na zemi.

Zuzana je ale v hodnotení svojho činu veľmi skromná. „Cestovali sme s rodinou do Biogradu na Moru. Videli sme, že sa niečo stalo na ceste, ale neboli tam ešte žiadne majáky, húkačky. Povedala som manželovi, nech zastaví, aby sme zistili, či sa niekomu niečo nestalo. Som veľmi rada, že sa mi tej rodinke podarilo pomôcť. Nemyslím si však, že som urobila niečo výnimočné. Podľa mňa by sa tak zachoval každý. Je to prirodzené a ľudské, ak pomôžete človeku v núdzi,“ priznala.

Drsná nehoda Čechov v Chorvátsku. Pomohli im Slováci. Trikrát cez strechu, potom peklo v nemocnici, opísala Nikola

Dojatí Česi ju ale pri ďalšej návšteve Slovenska plánujú navštíviť a znovu osobne poďakovať. . „Jsem nesmírná šťastná, že právě ona šla kolem a nezištně pomáhala,“  stojí si za svojím Magda. „Chcela som vám povedať, že ste boli veľmi statoční a že ste to zvládli výborne. To naše objatie malo pre mňa veľkú silu a vtedy som si uvedomila, aká ste silná a statočná. Neviem, ako by som to ja zvládala v rovnakej situácii, pretože sama mám dve deti,“ napísala Magde lekárka.