Potkany zavalili parky Louvru, turisti s nimi desiatujú, záhradníci sa hnevá

492

Premnožený hlodavci sa už neboja ničoho a s kľudom behajú medzi návštevníkmi aj za bieleho dňa. 

„Je to strašné, báli sme sa, že nás uhryznú. Sú skutočne veľkí. Niekedy sa bijú medzi sebou, „citoval The Guardian Audrey Hacherezovou, zahradnička, ktorá v pondelok plela kvetový záhon na záhradách pozdĺž Seiny. 

Za príval potkanov môžu odpadky a zvyšky jedla. „Turisti vyhadzujú kúsky pizze a sendvičov všade okolo,“ sťažovala si Hacherezová.

Na problém upozornil fotografom agentúry SIPA Xavier Francolon, ktorý vyfotil minulý týždeň hlodavce utekajúc cez záhrady. „Turisti z nich nemajú strach, potkany pre nich symbolizujú postavičky z animovaného filmu Ratatouille, ktorý sa odohráva v Paríži,“ uviedol fotograf podľa denníka MetroNews. 

Tento týždeň múzeum Louvre vyhlásilo „vojnu“ potkanom kvôli obave o zhoršenou povesť Paríža, píše Le Parisien.

Potkany si však pramálo robia aj zo sanitárnych pracovníkov, ktorí im všemožne usilujú o život. Nahráva im totiž mäkkosrdcatost milovníkov zvierat, ktorí odstraňujú nastraženej jedy a nosia „roztomilým chlupáčikom“ vodu. 

„Tej hávede hádžu záchranné lano ľudia, ktorí nechcú, aby sme zabíjali zvieratá,“ povzdychol si podľa agentúry AP zamestnanec Louvru Jean-Claude Ndzana Ekani, ktorý spolupracuje s pracovníkmi deratizačnej spoločnosti. 

Louvre sa však snaží dostať hlodavce zo záhrady už mesiace, ale očividne bez úspechu. V máji sa nakoniec úradníci a Deratizátor rozhodli k ráznej „šokovej“ operáciu a metodicky sypali jed do potkaních dier. Ale aj to bolo márne.

„Každý deň vidím tak desať až pätnásť potkanov,“ hovorí múzejnej údržbár Traore Massamba. „Je veľa ľudí, ktorí sem chodia na piknik a nechajú po sebe zvyšky. To potkany priťahuje, „vysvetlil.