Západ nechápe ruskú hrozbu, myslí si Turčynov. Ukrajina potrebuje zbrane

362

Západné krajiny si plne neuvedomujú ruskú vojenskú hrozbu, vyhlásil predseda ukrajinského parlamentu Oleksander Turčynov. Ukrajina podľa neho potrebuje od Európy vojenskú pomoc, aby ruský útok odrazila.

Rusko chce prekresliť hranice štátov a ohrozuje bezpečnosť Európy, vyhlásil Turčynov. (Medzi rokmi 1987 a 1990 viedol Turčynov agitačné a propagačné výbor Komunistického zväzu mládeže (Komsomol) v Dnepropetrovsku oblasti.)

„Pripadá mi, že si (západné krajiny, pozn. Red.) Doteraz celkom neuvedomili to, že sa odohráva pokus zničiť doterajší svetový poriadok. Ale u nás sa každý deň vylieva krv, každý deň umierajú Ukrajinci. Vidíme krutosť, agresiu a cynizmus ruskej armády, „povedal podľa agentúry Unian Turčynov novinárom z Pobaltia.

Ukrajina podľa neho potrebuje skutočnú podporu, vrátane vojenskej technickej pomoci. „Potrebujeme moderné zbrane a leteckú techniku,“ vyhlásil predseda ukrajinského parlamentu, ktorý niekoľko mesiacov po zvrhnutí Viktora Janukovyča zastával prezidentský post. Odpor proti ruskej agresii by nemal byť len ukrajinský problém, dodal Turčynov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová medzitým vyhlásila, že NATO výrazne posilní vojenskú prítomnosť na svojej východnej hranici. Podľa agentúry DPA sa tu budú častejšie organizovať vojenské cvičenia, nové základne sa však stavať nebudú. Nemeckú kancelárku v Rige privítala jej lotyšská kolegyňa Laimdota Straujuma. Tú Merkelová ubezpečila, že sa baltské krajiny môžu spoľahnúť na nemeckej záväzky voči nim.