Zomrela gorilia celebrita Ndakasi, ktorá sa preslávila fotkou so strážcom národného parku

861

Odišla jedna z najslávnejších goríl 21. storočia, fotogenická samica Ndakasi. Preslávila sa predovšetkým ikonickým selfiečkom z roku 2019. Opicu zachránili strážcovia národného parku ako mláďa, keď jej matku zastrelili pytliaci.

Horská gorila Ndakasi sa stala celosvetovou senzáciou vďaka fotografii, na ktorej pózuje spoločne so strážcom prírodného parku Mathieom Shamavom. Ako uviedol denník Daily Mail, zviera zachránil ešte ako mláďa Andre Bauma, keď nešťastnú samicu našiel trúchliť pri svojej mŕtvej matke, ktorú bez milosti zastrelili ozbrojené milície. Smrť sa ale nevyhla ani slávnej opičej celebrite.

Národný park Virunga na svojom Facebooku uverejnil snímku, na ktorom štrnásťročná gorila naposledy vydychuje v náručí pracovníka rezervácie Andreho Bauma, ktorý sa o ňu staral. Ndakasi podľahla zákerne choroby. „Zomrela na dlhodobú chorobu, pri ktorej sa jej stav rýchlo zhoršoval,“ uviedla vo vyhlásení správa parku.

VIRAL: Gorila tancuje na hudbu Flashdance! Geniálne virálne video obletelo svet

„Bolo mi cťou starať o tak milujúce stvorenia. Zvlášť, keď som vedel, aké trauma Ndakasi v ranom veku utrpela,“ uviedol zdrvený Bauma. Jeho vzťah s gorilou mu vraj pomohol pochopiť spojenie medzi ľuďmi a opicami, čo viedlo k tomu, aby sa ešte viac angažoval v záchrane týchto krásnych tvorov. „Miloval som ju ako svoje dieťa, bude nám všetkým veľmi chýbať,“ dodal.

Zomrela gorila Koko. Svet uchvátila znakovou rečou a svojou inteligenciou

Veľkú úlohu v živote gorily ale zohral aj ochranca Shamavuou. Práve on stojí za ikonickým selfíčkom, vďaka ktorému je zviera tak slávne. Ako uviedol, keď si všimol, že opice po jeho boku napodobňujú jeho pohyby, neváhal a vyfotil sa s nimi. Obrázok zdieľal na sociálnej sieti a stal sa senzáciou.

Pozor na gorily!

Masaker, ktorý viedol k tomu, že sa gorila stala sirotou, viedli konžské úrady k prijatiu inštitucionálnym a bezpečnostným reformám v národnom parku, ktoré posilnili ochranu horských goríl. Ndakasi sa narodila v čase, keď bola globálna populácia horských goríl krehká a kriticky ohrozené, uviedol park. Situácia sa ale zlepšuje. Populácia týchto zvierat odvtedy vzrástla o 47%.