Zomrela Hana Hegerová (†89). Populárna speváčka patrila bez debát medzi najlepšie speváčky československej hudobnej scény a po práve je nazývaná kráľovnou šansónu. Posledné roky už sa na verejnosti neobjavovala, aktuálne bola hospitalizovaná v Nemocnici Na Homolce.

„Bohužiaľ, je to tak. Posledný mesiac bol zložitý, mala nejaké závažnejšie zdravotné problémy, kvôli ktorým podstupovala dialýzu,“ potvrdil zdroj. Pre ČTK jej vydavateľ Tomáš Padevěd doplnil, že tiež utrpela zlomeninu krčku.

Populárna speváčka Hana Hegerová sa s zdĺhavými zdravotnými problémami zápasila už dlhšiu dobu, napríklad nebola schopná sa pohybovať bez bariel. Jej stav sa z roka na rok zhoršoval, a preto sa pred rokmi doslova zo dňa na deň rozhodla ohlásiť koniec kariéry. Interpretka nezabudnuteľných hitov, ako je napríklad Zhasněte lampióny, Čerešne alebo Co mi dáš, potom musela kvôli problémom s obličkami do Rehabilitačnej nemocnice v Beroune. „Do nemocnice sa vraciam každého pol roka,“ povzdychla si vtedy speváčka v rozhovore pre iDnes.

Hana Hegerová mala na svojom konte nielen stovky piesní, ktoré si ľudia spievajú dodnes, ale aj rad ocenení a zástupy fanúšikov, ktorí ju milovali. Život ženy, ktorá v roku 2002 dostala z rúk prezidenta Václava Havla (†75) medailu Za zásluhy, rozhodne nebol prechádzkou ružovým sadom. Narodila sa v Bratislave v roku 1931 do dobre situovanej rodiny, jej život bol však poznačený celým radom osobných tragédií: Kvôli nedomykavosti srdcovej chlopne sa nemohla venovať milovanému baletu. Nevyšlo jej manželstvo s režisérom Daliborom Hegerom (†80), ktorému neplánovane povila syna Matúša (†60). Nečakane zahynula aj jej druhá životná láska, režisér Ján Roháč (†48), a dieťa, ktoré s ním čakala, bohužiaľ potratila.

Posledné slová Karla Gotta deň pred smrťou: Beriem nové lieky, bude to lepšie!

Na prelome 70. a 80. rokov potom musela do väzenia, pretože jej bola „dokázaná“ sprenevera, avšak ani s novou vládou sa jej neprestávala lepiť smola na päty. Jej byt na Staromestskom námestí zhorel a ona prišla takmer o celý svoj hnuteľný majetok. Okrem toho podstúpila operáciu kvôli rakovine, našťastie nezhubnej. O pár rokov neskôr prekonala vážny zdravotný kolaps, pravdepodobne srdcovú príhodu, po ktorej ju lekári uviedli do umelého spánku. Srdce ju zradilo v čase, keď zomrel jej „dvorný“ skladateľ a kamarát Petr Hapka (†70). Necelý rok potom podľahol vážnej chorobe jej syn Matúš. Osudnou sa mu však nestala rakovina, mal problémy s alkoholom, ktorý mu vážne poškodil pečeň a pankreas.

Zomrel fotograf Karol Kállay

Spievať začala v podstate z nutnosti, údajne sa k tomu nechala prehovoriť preto, že potrebovala peniaze. Jej vystúpenie mala úspech a nasledovala ponuka z Prahy. Najprv nastúpila do Rokoka, zlom v jej kariére nastal až s príchodom do Semaforu, ktorému v tom čase vládli Jiří Suchý (88) a Jiří Šlitr (†45). Vtedy sa tiež objavila vo filme Kdyby tisíc klarinetů, kde účinkovala po boku Karla Gotta (†80) a Waldemara Matušku (†76).

Koncertovala nielen v Česku, ale aj v zahraničí, a dokonca sa stretla s legendárnou kapelou Beatles. Hoci ju režim držal v osemdesiatych rokoch od mikrofónu čo najďalej, ona sa po revolúcii vrátila späť do umeleckého života, znovu začala vystupovať a jej koncerty boli skoro vždy beznádejne vypredané.

Ladislav Chudík

Kvôli stále sa zhoršujúcemu zdravotnému stavu si uvedomila, že jej pracovné tempo je príliš náročné a neprimerané jej veku, a oznámila koniec svojej kariéry. Na koncert k svojim osemdesiatymôsmim narodeninám sa ale veľmi tešila, aj to aj napriek tomu, že sa ho osobne pre svoje chatrné zdravie nemohla zúčastniť. „Bude to koncert bezo mňa o mne. Budú tam známi speváci, ktorí zaspievajú skladby, ktoré som mala v repertoári. Každopádne ja osobne tam nebudem. Ale ak sa to natočí, tak sa veľmi rada pozriem,“ plánovala si.