Manžela tajne poistila, potom ho s milencom chladnokrvne zavraždila

892

V roku 1944 nakrútil režisér Billy Wilder Poistku smrti. Jeden z najvýznamnejších noir snímok vznikol na motívy skutočného prípadu, ku ktorému došlo v 20. rokoch minulého storočia v New Yorku.

Manžel sa jej znechutil a jej sa zachcelo ľahko nadobudnutých peňazí. Ruth Brown Snyder, žena v domácnosti z newyorského Queense, zosnovala plán na zabitie svojho manžela Alberta. Pomôcť jej v tom mal jej milenec, ženatý predajca korzetov Henry Judd Gray, s ktorým si začala v roku 1925. Prípad sa stal neskôr inšpiráciou niekoľkých umeleckých diel vrátane poviedky Jamesa M. Caina „Poistka smrti“ a rovnomennej filmovej adaptácie.

Nenávisť Snyder mala svoj pôvod v bývalej snúbenici Alberta Jessie Guischard. Žena pred desiatimi rokmi zomrela, ale muž k nej očividne stále choval city. Podľa jeho slov to bola tá najlepšia žena, ktorú kedy spoznal. Ruth začala plánovať, ako sa manželovi pomstiť a zároveň si na tom niečo zarobiť. Bez jeho vedomia mu založila poistku na 48 tisíc dolárov, ktorá mala byť vyplatená v prípade neočakávaného násilného činu. S milencom potom vymyslela vlámanie naoko.

Zavraždil svojich dvoch autistické synov! Za peniaze z poistky si kúpil dom a jachtu.

20. marca 1927 Alberta zviazali a otrávili chloroformom. Policajti, ktorí prišli na miesto údajnej lúpeže, narazili hneď na začiatku vyšetrovania na hromadu nezrovnalostí. Dom predovšetkým nejavil žiadne známky násilného vlámania. Ženin príbeh o týranej manželke, ktorá musela prizerať vražde svojho manžela, sa príliš nezlučoval s jej správaním. Aby toho nebolo málo, ukradnuté veci polícia našla schované v dome.

Detektív tiež ukazal papier s iniciály J.G., čo bola spomienka na Albertovu mŕtvu snúbenicu. Keď Ruth list ukázali, automaticky si pod písmenami vybavila Judda Graya a strážnikov sa spýtala, čo má s tým spoločné. Polícia do tej doby pritom o žiadnom Grayovi nevedela. Muža si odchytila ​​v Syracuse, kde si s pomocou kamaráta zariadil falošné alibi. V následnom vyšetrovaní sa dvojica navzájom obviňovala, ale konečnému verdiktu ani jeden z nich neunikol – elektrické kreslo. Ruth bola prvou ženou od roku 1899, ktorá mala byť týmto spôsobom v newyorskej väznici Sing Sing popravená.

Autičkári. Ukradnuté pod zadkom

Ostatky vrahyne boli uložené do hrobu v Brooklyne, kde na nich odkazuje pomník s prostým nápisom „May R.“.