Aký mali skutočný osud ženy gangstrov?  Pokus o vraždu, exekúcie, nevera…

1165

Láska sa zločinu nevyhýba. Aj muži odsúdení v kauze orlických vrážd mali svojich milých. V minisérii Českej televízie Deväťdesiatky síce významné role nehrajú, ale ich osudy si rozhodne pozornosť zaslúžia.

Od krvavého diela svojich mužov sa väčšinou dištancovali. Tvrdá realita ale dopadla aj na nich. Navyše akoby nestačili orlické mordy, vstúpil do života Márie Černej, manželke na doživotie odsúdeného Ľudovíta Černého, a Daniely Chodounskej, žene na 14 rokov odsúdeného Petra Chodounského, tiež najznámejší väzeň Česka. Jiří Kajínek. Ten si odpykával doživotie za prvú nájomnú vraždu v Česku.

Za mrežami sa zoznámil s Ľudovítom Černým. Keď potom v roku 2000 utiekol z Mírova, ukrýval sa v Prahe práve v byte u jeho ženy. Na poschodí nad Černou bývala Daniela Chodounská. Tá sa neblaho preslávila v okamihu, keď policajti z Útvaru rýchleho nasadenia prišli Kajínka zadržať. Pokúsila sa totiž prerezať lano s policajtom, ktorý sa spúšťal zo strechy do okna bytu Márie Černej.

 Žila vraj s niekým  iným 

Za Ľudovíta bola Mária Černá vydatá dva roky. Bol jej oporou, keď bojovala s ťažkou chorobou. Na ňu a ich trojmesačného syna bol dobrý. Nemala tušenia, aká je jeho druhá tvár. Tomu, že vraždil, neverila a navštevovala ho vo väzení. „Z tej kauzy mi naskakuje husia koža, ale ja som žila s úplne iným človekom a nikde nebolo ukázané, aký bol skutočne človek,“ uviedla Černá v roku 2002 pre CS film v dokumente Až na dno Orlíka.

 Strach z  pomsty 

Začať nový život, keď je muž odsúdený za vraždy, nie je pre ženu ľahké. Okolie nezabúda, najmä, ak ide o najväčší zločin našej novodobej kriminalistiky. Je to námet pre filmárov. „Chcem žiť normálny život, ale toto všetko mi to znemožňuje,“ dodala Černá. Po premiére filmu natočeného podľa orlických vrážd (Sametoví vrahovia, 2005) sa netajila obavou, že snímka môže blízkych obetí inšpirovať k pomste voči nej aj synovi.

 Udrel  exekútor 

Ďalšou ranou osudu pre Máriu Černú bolo, keď policajti pri domovej prehliadke našli falošné dokumenty a nájomné zmluvy k bytu, ktorý jej manžel zaobstaral. Po súdnych sporoch o strechu nad hlavou prišla. V máji 2003 ju z bytu na sídlisku Veľká Ohrada aj s postihnutým synom vysťahoval súdny exekútor.

 Azyl pre  Kajínka 

Utečeného väzňa Jiřího Kajínka Mária Černá vo svojom byte na pražskom sídlisku vraj ubytovala zo strachu. „Vtlačil ma do bytu. Ukázal mi pištoľ a jasne mi dal najavo, že keď ho neudám, neublíži mne ani dieťaťu,“ tvrdila Černá. Kajínek vraj chodil sám nakupovať, varil si a bol veľmi poriadny. „Nechoval sa ku mne agresívne, ale napriek tomu som sa strašne bála. Nevedela som, čoho je naozaj schopný. Iní ľudia kvôli nemu dostali ochranku. Ja som mala prejaviť občiansku statočnosť,“ spomínala.

Legenda mafie, Sandra šéfovala kartelu a kamarátila sa s Krpcom

Statočnosť neprejavila a za prechovávanie Kajínka dostala podmienečný trest, ktorý si tiež odpykala. Nakoniec pri nej Kajínek prebýval 40 dní. Polícia si pre neho prišla v okamihu, keď bola navštíviť manžela na Mírove. Médiá špekulovali o tom, že medzi ňou a Kajínkom vznikol vzťah. Ani jeden z nich ale nič také nepriznal.

Mafiánskeho bossa pustili na slobodu zomrieť. Pustili ho len pred 10 dňami

 Ľudovít  Černý 

Bol vykonávateľom orlických vrážd. O svoju ženu Máriu, s ktorou mal syna, sa vraj staral dobre. Vinu nikdy nepriznal. Sedí dodnes vo väzení.

 Jiří  Kajínek 

V roku 1998 uložil súd Jiřímu Kajínkovi za dvojnásobnú nájomnú vraždu a jeden pokus vraždy doživotia. Z väzenia sa mu podarilo niekoľkokrát utiecť. Vinu odmieta. Prezident republiky Miloš Zeman mu 23. mája 2017 udelil milosť. Bol prepustený na slobodu.

 Petr  Chodunský 

V prípade orlických vrážd bol v apríli 1997 odsúdený na 14 rokov odňatia slobody za návod na vraždu, spolupáchateľstvo, podvod a nedovolené ozbrojovanie.

Daniela Chodunská na súdnom pojednávaní

 Daniela Chodunská dostala  tri roky 

Manželstvo Daniely Chodounskej zrejme príliš harmonické nebolo. Milenkou jej muža Petra, ktorému porodila dve deti, bola sestra hlavy orlického gangu Karla Kopáča Irena Meierová. Do konfliktu so zákonom sa ale Daniela dostala až kvôli Jiřímu Kajínkovi. Skutočnosť, že sa pokúsila prerezať lano so zasahujúcim policajtom, zdôvodnila na súde tým, že bola v strese a netušila, že maskovaní muži sú policajti. Údajne nevedela, že Kajínek pri Černej je. Kvôli manželovi vraj žila v dlhodobom strachu. Rodine sa niekto vyhrážal likvidáciou. „Rokmi sa hrozne bála, že sa niekto bude chcieť mstiť na nej a na deťoch,“ povedala jedna z kamarátok Daniely na súde v júli 2001, kde nakoniec vyfasovala za pokus o vraždu tri roky podmienečne.