Malta ako prvý štát Európskej únie legalizoval marihuanu

1720

Malta tento týždeň legalizuje konope pre osobnú potrebu a stane sa tak prvou európskou krajinou, ktorá tak urobí. Po dnešnom hlasovaní v maltskom parlamente a podpise prezidenta bude zákon najskôr prijatý do víkendu, čo znamená, že už o niekoľko dní bude legálne pestovanie a držanie konope pre osobnú potrebu.

Osoby staršie ako 18 rokov budú môcť vlastniť až 7 gramov a pestovať doma až štyri rastliny – z týchto rastlín bude možné skladovať až 50 gramov sušeného produktu.

„Teraz sa zdvíha vlna pochopenia, že tvrdý prístup proti používateľom konope bol neprimeraný, nespravodlivý a pôsobil mnoho utrpenia ľuďom, ktorí vedú príkladný život,“ vysvetlil rozhodnutie pre britský denník Guardian Owen Bonnici, minister zodpovedný za novú legislatívu.

Marihuana alebo Fénixove slzy za deväť miliónov! Zásahovka zadržala muža, našli aj tisícku rastlín

Dodal, že nový prístup sa bude snažiť tento problém riešiť tým, že sa vyhne kriminalizácii akéhokoľvek užívania kanabisu. Budú však zavedené predpisy, ktoré majú znížiť škodlivosť. Napríklad pokuty vo výške 50 až 100 eur za držanie do 28 gramov a 300 až 500 eur za konzumáciu konope v prítomnosti dieťaťa. Osobám mladším ako 18 rokov sa v prípade zistenia držania konope komisií odporúča plán starostlivosti.

Predpokladá sa, že nové zákony z najmenšieho členského štátu Európskej únie budú inšpiráciou pre reformu drogových zákonov v celej Európe. Malta totiž len tesne predstihne Luxembursko, ktoré niečo podobné navrhlo už v októbri, a získa tak európske prvenstvo.

Americká vláda oficiálne pripustila, že marihuana zabíja rakovinové bunky

Aj inde v Európe sa karta obracia. Švajčiarsko a Holandsko nedávno oznámili podobné návrhy ako Malta, zatiaľ čo Nemecko chce zaviesť legálne regulovaný trh. V Taliansku sa na budúci rok plánuje referendum o dekriminalizácii konope. Na druhej strane Atlantiku sa Malta pripojí k 18 štátom USA a Kanade a Mexiku, ktoré legalizujú konope pre osobnú potrebu.

Táto potenciálna zmena protidrogových zákonov v celej Európe nasleduje po rozhodnutí Organizácie Spojených národov, ktorá prestala konope zaraďovať vedľa najnávykovejších a najnebezpečnejších drog a uznala jeho potenciál pre liečebné využitie.

Marihuana nie je horšia ako cigarety alebo alkohol, hovorí Obama. Sám ju fajčil

Hoci dekriminalizáciu drog niektorí považujú za najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako sa vysporiadať s rekreačným užívaním drog, nie je bez rizika a vlády musia mnohé zvážiť. Na Malte sa podľa Bonniciho ​​veľa uvažovalo o tom, či obmedziť silu konope, ktoré je možné užívať alebo pestovať. Nakoniec sa však rozhodli, že to neurobia.

Legendárneho českého pestovateľa konope zastihla za mrežami zlá správa

„Viedli sme o tom veľkú internú diskusiu. A došli sme k záveru, že ak sa podarí zaviesť obmedzenia [sily konope], teda množstvo THC, vytvoríte tým nový trh pre čierny trh. To, čo musíme urobiť, je vzdelávať ľudí a informovať ich deň po dni.“