V januári celým Írskom otriasla vražda nadanej hudobníčky a mladej učiteľky Ashling Murphyovej (†23). Jej vrahom môže byť s veľkou pravdepodobnosťou Slovák Jozef P. (31), ktorý je aktuálne vo väzbe. Obvineného bude súdiť nezávislá súdna porota. Jej zostavenie by ale z dôvodu medializácie prípadu mohlo byť problematické. Muž zatiaľ stále zostáva za mrežami väzobnej väznice.

Otec piatich detí, Slovák Jozef P. (31), obvinený z vraždy mladej učiteľky Ashling Murphyovej (†23), zostáva ďalej vo väzobnej cele. Informáciu uviedol reportér TV Markíza Braňo Tomaga v stredu večer. Zástupcovia tamojšej prokuratúry prosili súd o predĺženie pobytu Jozefa P. v cele, aby mali vyšetrovatelia viac času na zber ďalších dôkazov. Súd im vyhovel a zároveň zamietol možnosť prepustenia občana Slovenska na kauciu.

Obvineným z vraždy učiteľky je občan Slovenska, 31 ročný invalidný dôchodca a otec piatich detí

 Dôkazy proti obvinenému sú  silné 

Podľa zverejnených obvinení mal Jozef P. mladučkú Ashling údajne uškrtiť, keď si išla popoludní 12. januára zabehať v malebnom mestečku Tullamore. Ashling s útočníkom zrejme bojovala, pretože Jozef P. musel kvôli drobnejším zraneniam dokonca navštíviť nemocnicu. To ho vo finále zrejme prezradilo. Dôkazy sú proti Jozefovi P. veľmi silné. Na mieste vraj bola analyzovaná jeho DNA a zachytený mal údajne byť aj na priemyselnej kamere.

Telo úbohej mŕtvej Ashling našli okoloidúcich pri kanáli, kam si chodia miestni radi oddýchnuť. „Chodím sem veľmi rád, je to populárne miesto a ľudia sem často chodia behať. Je šialené, že o život prišla cez deň,“ popísal vtedy tragédiu šokovaný miestny usadlík.

Naši v zahraničí: Slovák Oliver a dcéra vplyvnej podnikateľky mali vraždiť v Kanade. Utiekli po čine do Európy?

 Na rozsudok sa môže čakať aj  mesiace 

Kedy sa hlavné pojednávanie s obvineným na írskom súde začne, nie je zatiaľ známe. „V Írsku platí Anglosaský právny systém. Jozefa P. bude súdiť nezávislá porota, ktorú je najprv treba zostaviť. To ale môže byť problém, pretože bol prípad vraždy mladej učiteľky veľmi medializovaný,“ zaznelo v reportáži TV Markíza.

Tamojšia polícia i súdy sa k prípadu vyjadrujú len minimálne, a keď už, tak veľmi stroho. Dôkazy, ktoré vyšetrovatelia stále rozširujú a kompletujú, následne odovzdajú do rúk až nezávislej porote, ktorá bude o osude obvineného rozhodovať. „Môže to trvať týždne až mesiace, kedy írsky súd začne s hlavným pojednávaním,“ uzatváral Tomaga z Dublinu.