Na Morave máme problém s kočovnými Rómami z Ukrajiny! Vandalizmus a krádeže! hovorí Hajtman Vondrák 

737

Sú ich len desiatky z takmer 17-tisíc utečencov z Ukrajiny, ktorí sú v Moravskosliezskom kraji, napriek tomu robia podľa hajtmana Ivo Vondráka (ÁNO) problémy. Ide predovšetkým o vandalizmus a krádeže.

„Sú tu v niekoľkých skupinách, je to zhruba tridsať ľudí, ale už sme museli riešiť napríklad likvidáciu zariadenia na ubytovni alebo napríklad porezané sedačky v dopravnom prostriedku. Sú to ľudia, ktorí sú veľmi neprispôsobiví,“ uviedol hajtman Ivo Vondrák pre idnes.cz. Podľa neho to ale nie je problém iba severu Moravy.

 

Rómovia, ktorí pochádzajú z oblasti Užhorodu v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti, sú podľa neho kočovné kmene, ich sociálne návyky sú nižšie, než na čo sme u nás zvyknutí.

Táto skupina ľudí má podľa hajtmana ukrajinské a maďarské občianstvo. „V prípade, že majú maďarské občianstvo, tak nemajú na nič nárok a musia si pomôcť sami,“ konštatoval hajtman.

Správ o znásilňovaní Ukrajiniek hrozne pribúda. Rusi si obludné znásilňovanie Ukrajiniek nahrávajú aj na porno stránky

Neprispôsobiví utečenci sú vo vyhradenej časti prijímacieho strediska v pavilóne na ostravskom výstavisku Čierna lúka. Pokiaľ svojim konaním spôsobili trestný čin, bude sa tým zaoberať polícia.