Z ukrajinských bojísk a okupovaných obcí, odkiaľ odtiahli ruskí vojaci, prichádza čoraz viac správ o sexuálnom násilí páchanom na ženách.

 „Znásilnenie ako
 zbraň,“ 

začína svoj text britský denník The Guardian. Medzi chmúrne svedectvá, ktoré vyšetrovatelia zhromaždili, patria podľa britského denníka hromadné znásilnenia, ozbrojené prepadnutia a znásilnenia spáchané pred deťmi.

Ruská invázia na Ukrajinu sa začala 24. februára, ruské vojská ale narazili na tvrdý odpor a v posledných dňoch koncentrovali svoje sily na ovládnutie Donbasu. Ruské jednotky sa preto sťahujú od Kyjeva a zo severu krajiny a tieto oblasti sa dostávajú späť do rúk Ukrajincov.

Už sú známe tváre aj mená mäsiarov z Buče! Mučili, znásilňovali a zabíjali!

S odchodom inváznych síl naopak prichádzajú ženy a dievčatá na políciu, do humanitárnych organizácií a za novinármi, aby podali svedectvo o prežitých hrôzach.

 Zúfalé volania bez šance
 na  pomoc 

„Na našej tiesňovej linke sme prijali mnoho hovorov od žien a dievčat, ktoré volali o pomoc. Vo väčšine prípadov ale bolo fyzicky nemožné im pomôcť, pretože sa k nim kvôli prebiehajúcim bojom nedostaneme,“ uviedla Kateryna Čerepachová, riaditeľka ukrajinskej pobočky charitatívnej organizácie La Strada pre pomoc obetiam násilia.

„Znásilnenie je nedostatočne hláseným zločinom a stigmatizovanou záležitosťou aj v mierových dobách. Obávam sa, že to, o čom sa dozvedáme, bude iba špičkou ľadovca,“ dodáva Čerepachová.

Pätnásťročné dievča znásilňovali ruskí vojaci desať dní! Mama jej vykrvácala pred očami…

Keď prepukla vojna, tridsaťjedenročná Antonina Medvedčuková si za zvukov bombardovania ako prvá pred odchodom z Kyjeva zabalila kondómy a nožnice, aby sa nimi mohla brániť.

„V každej odmlke medzi bombardovaním a zákazom vychádzania som namiesto sady prvej pomoci zháňala núdzovú antikoncepciu. Matka sa ma snažila upokojiť, že to nie je taký druh vojny, že tie už neexistujú, že sú len v starých filmoch. Osem rokov som bola feministka, a tak som ticho plakala, pretože všetky vojny sú presne také,“ povedala Guardianu Medvedčuková.

 Natalyu znásilňovali pred synom, 
 mužov  zastrelili 

Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktová na konci marca zverejnila prípad z obce Brovary na predmestí Kyjeva. Je to prvý prípad, ktorý začala ukrajinská prokuratúra vyšetrovať.

Znásilnená žena pre pomoc utekala úplne nahá!

Ruskí vojaci tam najprv zastrelili otca rodiny, potom opakovane niekoľko hodín znásilňovali matku a plačúce dieťa bolo vo vedľajšej miestnosti a všetko počulo. Žena sa rozhodla zverejniť svoj príbeh pod menom Natalya, podrobnosti rozprávala reportérke britského denníka The Times. Ruskí vojaci podľa ženy žartovali, či vydržia prežitú psychickú traumu a vyhrážali sa smrťou dieťaťa.

„Mala by si radšej mlčať, alebo tvoje dieťa uvidí mozog svojej matky rozstreknutý po celom dome,“ rozpráva o rozhovore s vojakmi Natalya. „Poslali ma, aby som ho (syna) umlčala a potom sa vrátila, celý čas som pri hlave mala zbraň. Pri tom si ma doberali: myslíš, že to dá? Zabije sa sama alebo sa nechá nažive?“ Po treťom kole znásilnenia, keď už boli obaja muži silne opití, zaspali a Natalya utiekla.

Poslankyňa ukrajinskej vládnej strany Sluha národa Marija Mezencevová upozornila, že tento mediálne známy prípad nie je zďaleka jediný.

Brutálne znásilnenú ženu nechal muž ležať v kaluži krvi a vlastných výkalov

„Máme správy o hromadnom znásilňovaní žien. Sú to obvykle ženy, ktoré nemôžu utiecť, hovoríme o starších občiankach. Väčšina týchto žien bola po trestnom čine znásilnenia buď popravená, alebo si vzala život,“ uviedla ďalšia poslankyňa Lesja Vasylenková citovaná denníkom Guardian.

 Novinárka: 
Rusi si zvrhlosti točia na video 

Novinárka denníka The Times Christina Lambová, ktorá sa problematike násilia na ženách venuje 30 rokov, napísala, že toľko správ o znásilnení ako v posledných rokoch nezažila počas celej svojej kariéry.

„Pred pár týždňami ma oslovila aktivistka z Ľvova, aby mi povedala, že ruskí vojaci znásilňujú ukrajinské ženy a videá potom nahrávajú na pornografické stránky. Moje srdce krvácalo, ale bohužiaľ som nebola prekvapená,“ napísala Lambová.

S plačom prosila matka Viktória Čečenca: Nezabíjajte nás!

Ukrajinským ženám nehrozí nebezpečenstvo len od ruských vojakov. The Guardian píše aj o prípade ukrajinskej učiteľky zo západoukrajinského mesta Vinnycja, ktorou sa pokúsil znásilniť člen ukrajinskej domobrany priamo v školskej budove. Muž bol zatknutý.

Britský denník Daily Mail upozornil aj na prípady, keď starší alebo solventní muži ponúkali mladým utečenkám azyl výmenou za „protislužby“.